Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
67 %
2.6kmh
75 %
Enj
16 °
Pre
17 °
Sht
18 °
Die
16 °
Hën
11 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

TAG

FMN

“Rritja e çmimeve paraqet rrezik”, shefja e misionit të FMN: Duhet strategji për rritjen e të ardhurave…

Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë, Yan Sun është shprehur se rritja e çmimeve paraqet rrezikshmëri. Ajo është shprehur se duhet një strategji për rritjen...

BILANCI/ 70 mijë afganë janë larguar deri tani nga vendi, Banka Botërore dhe FMN kanë ndërprerë të gjitha pagesat

Që nga 14 gushti i këtij viti, kur filloi evakuimi i shtetasve afganë nga aeroporti “Hamit Karzai” në Kabul, janë mbi 70 mijë qytetarë...

Borxhi publik del nga binarët, qeveria shkel ligjin e thyen rregullin fiskal, kundër FMN-së

Qeveria shqiptare mori një vendim të befasishëm në shkelje të rregullave fiskale dhe Ligjit Organik të Buxhetit, duke e zgjeruar deficitin buxhetor të vitit...

FMN: Shqipëria dhe Kosova, të fundit në Europë për të ardhurat për frymë, tre herë më të varfër se perëndimi edhe në 2020

Shqipëria dhe Kosova janë dy shtetet, qytetarët e të cilave mund të blejnë më pak mallra dhe produkte në Europë, duke marrë në konsideratë...

Shifrat “optimiste” të FMN-së: Ekonomia shqiptare pritet të arrijë nivelin e parakrizës që këtë vit

Fondi Monetar Ndërkombëtar është optimist që ekonomia shqiptare do të arrijë nivelin e parakrizës që këtë vit. Në të dhënat e publikuara të Pasqyrës Ekonomike...

FMN publikon raportin: Covid-19 goditi ekonominë shqiptare, paketa e ndihmës për qytetarët më e ulëta në Ballkan

Është publikuar raporti i FMN për Shqipërinë, lidhur me ndikimin që pati pandemia globale e koronavirusit. Sipas saj, Shqipëria ka përfituar...

FMN: Vijon ulja ekonomike në vitin 2020 për Shqipërinë, por 2021 do të sjellë rritje me 5%

Fondi Monetar Ndërkombëtar, në “Pasqyrën Ekonomike Globale” të tetorit ka publikuar parashikimin zyrtar për ecurinë ekonomike të Shqipërisë, që për vitin 2020 pritet të...

Takimi FMN-BSH: Covid-19 goditi ekonominë, solli vështirësi financiare për bizneset dhe familjet shqiptare

Gjatë dy javëve të fundit, nëpërmjet rrugëve të komunikimit elektronik, përfaqësues të Bankës së Shqipërisë kanë zhvilluar bisedime të shumta e të larmishme me...

PD mbledh ekspertët e ekonomisë dhe konsultohet me FMN: Investimet e huaja ranë me 100 milionë euro, u shtuan edhe 137 mijë të papunë

Grupi i ekpertëve të ekonomisë dhe financave publike në Partinë Demokratike zhvilluan një takim online me Misionin e FMN-se, znj. Yan Sun, Shefe e...

FMN kundër amnistisë dhe heqjes së tatim fitimit për bizneset e vogla, rreziqet fiskale në rritje, përfshirë PPP-të

Një ekip i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka përfunduar një vizitë në distancë në Shqipëri. Ndër gjetjet paraprake të publikuara, FMN është shprehur kundër amnistrisë...


Lajmet e fundit