Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
4.6kmh
100 %
Sht
27 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
24 °
E shtunë, 1 Tetor, 2022

TAG

FMN

Takimet në Shqipëri, FMN i kërkon qeverisë të mbrojë shtresat e varfra nga rritja e çmimeve

Në përfundim të vizitës së tij të parë në Shqipëri, Zëvendësdrejtori i Fondit Monetar Ndërkombëtar z. Bo Li u shpreh se gjatë takimeve të...

Raporti i FMN për ekonominë, Meta: Një alarm për qeverinë, Shqipëria ka rritjen më të ulët në rajon

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për raportin e FMN, e cila ka ulur ndjeshëm pritshmërinë për rritjen ekonomike të Shqipërisë. Meta me anë të një...

FMN: Lufta në Ukrainë do ta godasë rëndë ekonominë globale, efektet do të ndihen kudo

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur pritshmëritë për rritjen ekonomike globale gjatë dy viteve të ardhshme për shkak të pushtimit rus të Ukrainës, duke krahasuar...

FMN: Shqipëria me varfërinë më të madhe në rajon, një e treta e popullsisë jeton me më pak se 5.5 dollarë në ditë

Pandemia dhe tërmeti rritën varfërinë në Shqipëri, ndërsa ajo vijon të jetë më e larta në rajon. Në Shqipëri, në vitin 2020, që përkon me...

Edhe FMN konfirmon që Shqipëria kishte vdekshmërinë më të lartë shtesë në Europë në pandemi, edhe pse me moshë të re

Shqipëria kishte rritjen më të lartë të vdekjeve në Europë në vitin 2020, në raport me mesataren e 2015-2019, sipas një grafiku të fundit...

Meta rendit rekomandimet e FMN: Të investohet me efikasitet tek njerëzit dhe ekonomia, të ulet defiçiti i lartë fiskal

Presidenti i vendit Ilir Meta ka reaguar pas raportit të Fondit Monetar Ndërkombëtar, lidhur me sfidat kryesore të ekonomisë. Përmes një postimi në Facebook, Kreu...

FMN parashikon që Shqipëria do të ketë rritjen më të lartë në rajon në 2021; Çmimet do të shtrenjtohen

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka rritur ndjeshëm parashikimin për ecurinë ekonomike të Shqipërisë për vitin 2021. Sipas vlerësimit të fundit të FMN-së, vendi pritet...

PD ngre shqetësimin: Shqipëria e Ramës është e korruptuar, buxhet të shndërruar në portofolin e oligarkëve

Deputetja demokrate Jorida Tabaku, duke iu referuar edhe Fondit Monetar Ndërkombëtar, shprehet se shenjat tregojnë se rritja e çmimeve do t’i bëj edhe më...

“Rritja e çmimeve paraqet rrezik”, shefja e misionit të FMN: Duhet strategji për rritjen e të ardhurave…

Shefja e misionit të FMN-së për Shqipërinë, Yan Sun është shprehur se rritja e çmimeve paraqet rrezikshmëri. Ajo është shprehur se duhet një strategji për rritjen...

BILANCI/ 70 mijë afganë janë larguar deri tani nga vendi, Banka Botërore dhe FMN kanë ndërprerë të gjitha pagesat

Që nga 14 gushti i këtij viti, kur filloi evakuimi i shtetasve afganë nga aeroporti “Hamit Karzai” në Kabul, janë mbi 70 mijë qytetarë...

Lajmet e fundit