Tirana
clear sky
-1.5 ° C
-1.5 °
-1.5 °
55 %
1kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
10 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
5 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

TAG

fizike

Zbulime në mekanikën kuantike, çmimin Nobel në Fizikë e marrin tre shkencëtarë

Tre shkencëtarët Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger kanë fituar këtë vit çmimin Nobel në fizikën për arritjet e tyre historike në...

NASA krijon motorin e pamundur, prodhon energji nga hiçi, revolucion për njerëzimin

Motori i “pamundur”, “EmDrive” që është në gjendje të prodhojë energji nga asgjëja kalon testet e para në qendrën “Johnson” të NASA-s. ...

Shkencëtarët diktojnë “Grimcën X” që mund të ndryshojë modelin standart të fizikës

Për muaj të tërë fizikantët kanë mbetur të shokuar nga provat për ekzistencën e një grimce të re, të shtrirë jashtë modelit standart të...

Stephen Hawking: Vrimat e zeza janë pasazh drejt një universi tjetër

“Njerëzit mund të kalojnë nëpërmjet vrimave të zeza, e jo të ngecin në to”, kjo është teoria e re e Stephen Hawking. ...

Lajmet e fundit