Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022

TAG

Finlanda

Presidenti Meta përshëndet zyrtarizimin e ftesës për Suedinë dhe Finlandën në NATO

Presidenti Ilir Meta përshëndet zyrtarizimin e ftesës për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO. Tashmë, janë parlamentet e 30 vendeve anëtare të aleancës...

Stoltenberg për vendimet e samitit të NATO-s: Ramë dakord të ftojmë Finlandën dhe Suedinë për t’u bashkuar me Aleancën tonë

Sekretari i përgjithshëm i aleancës ushtarake, Jens Stoltenberg, njoftoi se gjatë ditës së dytë të samitit në Madrid, liderët vendosën që të ftojnë zyrtarisht...

“Ne nuk do të mbyllim sytë”, Rusia paralajmëron se zgjerimi i NATO-s do të ketë efekt destabilizues në botë

Zëvendës ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Ryabkov, u shpreh se zgjerimi i NATO-s me anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës, do të ketë efekt...

NATO fton zyrtarisht Finlandën dhe Suedinë t’i bashkohen Aleancës, nordikët “një hap larg” anëtarësimit

Aleanca e Atlantikut të Veriut zyrtarizon ftesën këtë të mërkurë për Suedinë dhe Finlandën për t'u bashkuar me aleancën ushtarake, një zgjerim historik i...

“Samiti i NATO-s historik”, Berisha: Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës me rëndësi strategjike, gadishulli skandinav më i sigurtë nga rreziku rus

Ish-kryeministri Sali Berisha e cilëson historik samitin e NATO-s në Madrid. Ai shkruan në një postim në “Facebook”, se Suedia dhe Finlanda pranohen anëtare me...

Pas heqjes së vetos, Turqia i kërkon Suedisë dhe Finlandës të dorëzojë 33 “terroristë”

Ministri turk i Drejtësisë, Bekir Bozdag, tha se Turqia do t’i rinisë Suedisë dhe Finlandës kërkesat për ekstradim të individëve që i konsideron terroristë,...

Turqia zhbllokoi anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO, reagon Presidenti Meta

Presidenti Ilir Meta përshëndet vendimin e Turqisë për të zhbllokuar procesin e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO. Dy vendet nordike kërkuan të...

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO, fillojnë bisedimet në Ankara

Fillojnë bisedimet në Ankara, për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO. Mediat turke bëjnë me dije se sot kanë filluar konsultimet për kërkesën...

Richard Grenell: Jam kundër anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO! Anëtarët aktualë nuk po i paguajnë detyrimet e tyre financiare

Ish-ambasadori i SHBA në Gjermani, Richard Grenell, ka dalë kundër anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO. Sipas tij, disa nga anëtarët aktualë të Aleancës...

Erdogan bisedon me udhëheqësit e Finlandës dhe Suedisë për anëtarësimin e tyre në NATO

Presidenti turk Recep Tajip Erdogan, i cili ka kundërshtuar anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, zhvilloi telefonata me udhëheqësit e të dyja vendeve...

Lajmet e fundit