Tirana
broken clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
68 %
0.5kmh
75 %
Mër
19 °
Enj
21 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

TAG

fda

FDA jep dritën jeshile për dozën e tretë Pfizer për fëmijët +12 vjeç

Administrata e Ushqimit dhe Barnave, FDA miratoi sot dozën e tretë, përforcuese, të vaksinës Pfizer, për fëmijët në moshën 12 vjeç e lartë, ndërsa...

Parandalon vdekjen dhe shtrimin në spital, FDA autorizon pilulën e parë për të trajtuar Covid-19

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave këtë të mërkurë autorizoi pilulën antivirale të Pfizer, Paxlovid, për të trajtuar Covid-10 tek personat  mbi 12 vjeç...

FDA: Ilaçi i Merck-ut për COVID i efektshëm, ekspertët do të shqyrtojnë sigurinë

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë thonë se ilaçi eksperimental i kompanisë Merck për COVID-19 është i efektshëm, por ata do të kërkojnë mendime nga ekspertë...

FDA miraton vaksinën Pfizer për fëmijët nga 5 deri në 11 vjeç

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) në Shtetet e Bashkuara dha miratimin të premten për vaksinën Pfizer kundër COVID-19 për fëmijët e moshës 5...

Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA do të lejojë strategji për përzierje të vaksinave

Mediat amerikane thonë se së shpejti Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) do të lejojë marrjen e një doze përforcuese të vaksinës COVID-19, të...

Pfizer kërkon autorizim urgjent të vaksinës nga FDA për moshat 5-11 vjeç

Kompania Pfizer tha të enjten (7 shtator) se ka kërkuar autorizim për përdorim urgjent të vaksinës kundër COVID-19, tek fëmijët e moshës 5 deri...

FDA autorizon dozë të tretë të vaksinës anti-Covid-19 për personat mbi 65 vjeç dhe grupe të caktuara

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) autorizoi një dozë të tretë përforcuese të vaksinës Pfizer-BioNTech COVID-19 për amerikanët mbi 65 vjeç dhe për...

Pfizer-BioNTech propozoi dozën e tretë, FDA shqyrton kërkesën për miratim të vaksinës përforcuese

Paneli këshillues i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) u mblodh këtë të premten për të shqyrtuar kërkesën e kompanisë Pfizer-BioNTech për të...

Pfizer merr licencë të përhershme, FDA i jep dritën jeshile për përdorim vaksinës kundër Covid-19

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi këtë të hënë përdorimin e përhershëm të vaksinës Pfizer nga Biontech. Sipas FDA kjo do te hapë rrugën...

SHBA shpreson të prodhojë ilaçe antivirale kundër koronavirusit

Administrata Biden planifikon të investojë miliarda dollarë për prodhimin e barnave antivirale që do të lufrojnë koronavirusin, për t’i bërë ballë edhe viruseve të...

Lajmet e fundit