Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
24 °
Hën
24 °
E enjte, 6 Tetor, 2022

TAG

eurozone

Inflacioni në Eurozonë arrin nivelin rekord prej 10%

Kriza e shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës ka shkaktuar nivele rekord të inflacionit në Eurozonë këtë shtator. Sipas eurostat, Agjensia Europiane e Statistikave vlerëson...

Inflacioni në Eurozonë kërcen në 8.9% në korrik, pritet efekti dhe në Shqipëri

Inflacioni në eurozonë arriti në një rekord të ri në muajin korrik, sipas vlerësimeve paraprake të Eurostat. Sipas njoftimit zyrtar, “Inflacioni vjetor i Eurozonës...

Këshilli i Europës konfirmon përmbushjen e kushteve: Kroacia nga 1 janari 2023 futet në Eurozonë

Listës së shteteve evropiane që kanë vendosur ta kenë për valutë euron, i bashkohet edhe Kroacia. Edhe zyrtarisht, tashmë Kroacia nga sot është pjesë...

Kroacia drejt referendumit për zëvendësimin e Kuna-s me Euro

Partia konservatore dhe euroskeptike e Kroacisë, Hrvatski Suvarenisti ka nisur një fushatë për të detyruar një referendum për të miratuar ose jo Euron si...

Jo më kartëmonedha 500-euroshe, ç’do bëjnë qytetarët që i kanë

Europa i thotë lamtumirë prerjes së kartëmonedhës 500-euroshe. Ashtu siç është larjmëruar më herët nga 27 janari, bankat Qendrore të...

Eurozone i jep fund kartëmonedhës 500-euroshe, nuk do prodhohet më

"Më 27 janar të 2019-ës, 17 nga 19 bankat qendrore kombëtare në zonën e Euros nuk do të lëshojnë më kartëmonedha 500-euroshe”, kështu njofton...

Nuk është Jeruzalemi, mësoni ku do të zhvillohet Eurovisioni vitin tjetër

Festivali europian i muzikës "Eurovision" nuk do të mbahet në Jeruzalem vitin tjetër. Edicioni i 64-t i këngës do të mbahet...

Borxhi: Italia mund të përfundojë si Greqia, por edhe më keq

Pothuajse pas një dekade krize të zgjatur të borxhit grek që tronditi tregjet globale, një valë e re krizash politike në Itali ka ngjallur...

Leku dobësohet përballë Euros, ruan pozitat me Dollarin

Monedha vendase është zhvlerësuar me shpejtësi ditët e fundit përkundrejt euros, duke reflektuar efektet sezonale si dhe lëvizjet në tregjet ndërkombëtare. Një...

FMN, lajme të mira në horizont për Eurozonën, rreziku i madh kaloi

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka publikuar një raport mbi rishikimin e ekonomisë globale ku vlerësohet  se ekonomia globale pritet te rritet me 3.5% kete vit...

Lajmet e fundit