Tirana
few clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
20 %
Die
10 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
11 °
E diel, 29 Janar, 2023

TAG

eurozona

Zgjerohet ‘’EUROZONA’’, shteti ballkanik gati të operojë me euro

Kroacia kërkon të përdorë monedhën euro. Ministria e Ekonomisë dhe Banka Qendrore e vendit anëtar të BE-së i kanë paraqitur Bankës Qendrore Europiane dhe...

Borxhi: Italia mund të përfundojë si Greqia, por edhe më keq

Pothuajse pas një dekade krize të zgjatur të borxhit grek që tronditi tregjet globale, një valë e re krizash politike në Itali ka ngjallur...

Zona Schengen ndryshon rregullat, nga 2020 rritet siguria

Parlamenti Europian si dhe Presidenca e Këshillit Europian kanë arritur ditën e sotme në një marrëveshje të re në lidhje me lëvizjen pa viza...

Vasili: Europa të jetë e prerë për problemet e Shqipërisë, ndryshe do mbetemi te dera

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili pjesë e delegacionit shqiptar në tryezën e nivelit të lartë për integrimin e Ballkanit Perëndimor në...

Banka Qendrore Europiane paralajmëron Ballkanin për përdorimin e euros

Banka Qendrore Europiane përshkruan fenomenin e përdorimit të lartë të euros  si sfidë serioze ndaj politikave rajonale, sepse mund të prekë linjën monetare të...

Ditë e rëndësishme për Greqinë, pritet miratimi i këstit të radhës prej 800 milion euro

E sotmja pritet të jetë një ditë shumë e rëndësishme për vendin fqinj, Greqinë. Mediat greke raportojnë se ditën e sotme...

Euro fillon revashin, në shtator rritet monedha e përbashkët europiane

Monedha e përbashkët europiane është forcuar për të tretën ditë radhazi, duke u këmbyer sot me 132.49 lekë. Sipas ekspertëve të kursit...

FMN, lajme të mira në horizont për Eurozonën, rreziku i madh kaloi

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka publikuar një raport mbi rishikimin e ekonomisë globale ku vlerësohet  se ekonomia globale pritet te rritet me 3.5% kete vit...

Greqia në “buzë të greminës”, dështon marrëveshja për këstin e radhës

Shteti fqinj, Greqia nuk ka mundur të sigurojë një marrëveshje për të zhbllokuar këstin e radhës të paketës së shpëtimit, pasi bisedimet me ministrat...

2017, Hollanda, Franca, Gjermania e Italia, katër vendet që do i “hapin punë” Eurozonës

2017, pritet të jetë viti I sfidave të mëdha për Bashkimin Evropian. Pas Brexit që tronditi Evropën në 2016, duket se zgjedhjet në Francë,...

Lajmet e fundit