Tirana
few clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
47 %
2.6kmh
20 %
Die
23 °
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
E diel, 2 Tetor, 2022

TAG

eurostat

Eurostat: Shqipëria, me përqindjen më të lartë të popullsisë së rrezikuar nga varfëria dhe përjashtimi social në Europë

Eurostat e renditi Shqipërinë si vendin me përqindjen më të lartë të popullsisë në Europë që është e rrezikuar nga varfëria dhe përjashtimi social. Eurostat...

Eurostat: 74.7% e popullsisë në moshë në Shqipëri është e rrezikuar nga varfëria

Në Shqipëri. 74.7% e popullsisë në moshë pune rrezikojnë të bien në varfëri, pasi jetojnë në familje me intensitet të ulët të punës, raportoi...

Raporti i EUROSTAT për korrupsionin, Meta: Asnjë surprizë, lufta e hapur kundër korrupsionit parandalon falimentimin e Shqipërisë

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për raportin e EUROSTAT, ku thuhej se Shqiptarët dhe Rut rezultojnë me indekset më të përkeqësuara të korrupsionit në...

“Shqipëria e fundit për të ardhurat për frymë për 2021”, Bozdo: Jemi të parët vetëm në numrin e atyre që braktisin atdheun

Anëtari i Kryesisë së PD, Eno Bozdo ka reaguar pas publikimit të Eurostat për të ardhurat për frymë, ku Shqipëria renditet ndër vendet me...

Mbi 300 mijë të mitur në Shqipëri rrezikojnë të bëhen të varfër, sipas Eurostat

Më shumë se gjysma e personave nën 18 vjeç në Shqipëri rrezikojnë të bëhen të varfër. Në numër janë mbi 304 mijë të mitur, pjesë...

Sa pak vlen paga në Shqipëri, Eurostat “zbulon” diferencën gati sa gjysma e rajonit dhe 25% e Europës Perëndimore

Paga minimale në Shqipëri jo vetëm është më e ulëta në Europë (përveç Kosovës), por ajo vlen shumë më pak, nëse llogaritet se çfarë...

Net-qëndrimet e turistëve në Shqipëri në nivelet pra krizës, Eurostat: Është rikuperimi më i shpejtë në Europë

Turizmi po i rikthehet gradualisht niveleve të para krizës në të gjithë Europën, ndonëse nuk i ka arritur ende nivelet e 2019-s. Eurostat raportoi se...

Eurostat: 51% e shqiptarëve janë në rrezik varfërie dhe përjashtimi social, më e larta në Europë

Në vitin 2019, gati 51% e shqiptarëve (50.8%) ishin në rrezik varfërie, ose përjashtimi social, një përqindje që është më e larta në Europë....

Eurostat: 234 mijë shqiptarë kërkuan azil në BE, që nga 2008

Që nga janari i vitit 2008 deri në korrik 2021 janë rreth 234 mijë shqiptarë që kanë kërkuar gjithsej azil në një nga vendet...

Meta i shqetësuar: 60 mijë FËMIJË janë larguar nga Shqipëria në 10 vitet e fundit, të hetohet vendndodhja dhe gjendja e tyre

Presidenti Ilir Meta ngre alarmin për numrin e lartë të fëmijëve shqiptarë që në 10 vitet e fundit kanë lënë Shqipërinë për të kërkuar...

Lajmet e fundit