Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
1kmh
0 %
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
31 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

TAG

Esa

Agjencia Hapësinore Europiane kërkon astronaut me aftësi të kufizuara, aplikojnë me mijëra

Agjencia Hapësinore Europiane (ESA) shpreson të punësojë astronautin e parë me aftësi të kufizuara fizike. Programi hapësinor me 22 persona mbylli rekrutimet këtë të dielë,...

Defekt i rëndë: Del jashtë përdorimit sistemi i GPS në të gjithë Europën

Një defekt i rëndë teknik ka shkaktuar që sistemi i navigimit satelitor në Europë të dalë jashtë funksionit. Lajmin e ka...

Shqipëria 10 vjet në NATO, njihuni me ushtaraken më simpatike mes Forcave të Armatosura

Kjo që shihni në foto është Esa, vajza nga Mirdita pjesë e Forcave të Armatosura të Shqipërisë.   Me siguri Esa...

Zbulohen relike të kontinenteve të fshehura nën Antarktidë

Agjencia Hapësinore Europiane (ESA) ka arritur të zbulojë relike të kontinenteve të humbura, të fshehura nën akullin e Antarktidës për miliona vite. ...

Rrjedhje në Stacionin Hapësinor, astronautët mbyllin vrimën me garza dhe ngjitës

Astronautët në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar kanë mundur të mbyllin një vrimë që po shkaktonte rrjedhjen e ajrit. NASA njoftoi se kabina...

Mimoza Hafizi shkëlqen si shkencëtare, ESA përzgjedh projektin e saj

Bashkë me grupin tim në Universitetin e Tiranës, jam që nga fillimi pjesë e konsorciumit ndërkombëtar të astrofizikanëve, që po e përpunojnë dhe...

Lajmet e fundit