Tirana
moderate rain
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
3.1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
E hënë, 27 Mars, 2023

TAG

ergys alushi

“Tribesman, këta janë shqiptarët”! Si na shihnin Amerikanët në 1924

Nga ERGYS ALUSHI “Shqipëria është vend më primitiv se ç’ka qenë më parë. Shqiptarët, edhe sikur të dijnë të shkruajnë e të këndojnë, e sido...

Greqia “provokuese”, si u fitua çështja shqiptare në mes të Athinës

Nga ERGYS ALUSHI Ballkani dilte nga luftrat si e gjithë bota që ishte përfshirë në Luftën e parë dhe të dytë botërore, por pretendimet territoriale...

“Pengmarrjet” shqiptarëve të avionëve ndërkombëtarë

Nga ERGYS ALUSHI Shqipëria komuniste gjithmonë i ka intriguar fuqitë ndërkombëtare. Çfarë ndodhte në tokën shqiptare? Nga historia ka shumë ngjarje dhe fakte të dokumentuara...

Skënderbeu e Ali Pasha, “arkitektët” e fitoreve me “spiunë”

Nga Ergys ALUSHI Gjergj Kastrioti Skënderbeu pati sukses në 29 beteja zhvilluar në 25 vjet, jo rastësisht. Në botime dhe shënime të ndryshme të kohës,...

Tirana, fshati i madh i fillim-shekullit 20-të që tentonte të ishte kryeqytet

Nga Ergys Alushi Kur Tirana u shpall kryeqytet, kishte pak vend në imagjinatë që të quhej më së paku qytet. Ishte një fshat pak më...

Kërkoi ndihmën e shqiptarëve për operacionin në zemër, gazetari vlonjat: Për Mane Lumanin janë mbledhur vetëm 200 euro dhe 500 lekë

Mane Lumani, një nga 4 Parodistët e Vlorës, është duke kaluar një gjendje të rënduar shëndetësore! Në heshtje dhe larg vëmendjes së opinionit, Mania...

Ironia e gazetarit me kryebashkiakun e Vlorës, që nuk hap sallën për këshilltarët: Kush je ti o trim i Labërisë, ti që ia bëre...

Gazteari vlonjat Ergys Alushi, ironizon kryebashkiakun e Vlorës Dritan Leli pas vendimit të këtij të fundit për të mos hapur sallën e Teatrit “Petro...

Ditari i gazetarit: 14 Maji i vitit 2000 dhe debati televiziv me pyetjen “A duhet të vijë Berisha në Vlorë?”

Shkruan Ergys Alushi 14 maj i vitit 2000, do të ishte një tjetër ngjarje jo e zakontë për qytetin e Vlorës, por edhe për punën...

Në makinën e pronarit të “THE BOSS”, gazetari vlonjat i del në mbrojtje policit: Njeri familjar e me halle plot, neutralizoi grabitësin e argjendarisë...

Gazetari vlonjat Ergys Alushi i del në mbrojtje policit Granit Deromema, i cili ishte në makinë ditën e vrasjes së biznesmenit Bledar Birçajt në...

U dënua si antikomunist se shpërndante thirrje kundër regjimit, gazetari për Reshat Kripën: La pas një model lirie dhe demokracie (Traktet)

Ish i burgosuri dhe i përndjekuri politik Reshat Kripa, ndërroi jetë ditën e sotme në moshën 83 vjeçare. Reshati që në...

Lajmet e fundit