Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
93 %
1kmh
0 %
Die
10 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
9 °
E diel, 29 Janar, 2023

TAG

energjia

Kriza e energjisë, riaktivizohet miniera e qymyrit në Kolonjë

Pak kohë më parë institucionet shqiptare gjatë një raportimi në Komisionin Ekonomik të Europës në Kombet e Bashkuara që lidhej me sektorin minerar nënvizuan...

“Kemi shkatërruar rafinerinë e naftës”, administratori i Konfindustrisë: Nuk kemi nevojë për importe, por jemi shtet i dështuar

Gjergj Buxhuku, administrator i Konfindustrisë foli mbrëmjen e sotme për krizën e hidrokarbureve dhe energjisë elektrike në vend. Ai u shpreh se Shqipëria është një...

Nuk u aplikua asnjë ditë, ERE shfuqizon vendimin për aplikimin e fashës së energjisë

Enti Rregullator i Energjisë ka shfuqizuar përfundimisht fashën 800 kilovat/orë. Pas dy shtyrjesh në tetor e nëntor për shkak të kursimit nga qytetarët, siç...

“Kurseni energji”, deputeti demokrat i përgjigjet Ballukut: Miliona llampa dekorative ndriçojnë natë e ditë, shqiptarët të ngrohen me batanije

Deputeti i Partisë Demokratike, Dashnor Sula, ka reaguar ndaj deklaratës së ministres së Energjitikës, Belinda Balluku , e cila iu bëri thirrje qytetarëve që...

Vetëm 18.3 % e shqiptarëve e dinë sa ka kushtuar fasha me 800 kWh

Pavarësisht diskutimit për të vënë në fuqi fashën 800 KW orë mbi konsumatorët familjarë, shqiptarët ende nuk kanë informacion të saktë se si do...

Gjermania dhe Franca nënshkruajnë deklaratë për forcimin e solidaritetit energjetik

Gjermania dhe Franca, më 25 nëntor, nënshkruan deklaratën e përbashkët për forcimin e solidaritetit energjetik. Deklarata u nënshkrua në Berlin nga kancelari gjerman Olaf...

Balluku në Dialogun e ministrave të Europës Juglindore, për sigurinë energjitike të rajonit dhe përballimin e krizës

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka marrë pjesë në Dialogun e Parë Ministror të Europës Juglindore "Energjia dhe Zhvillimi 2022”, mbajtur në...

Edi Rama nuk i ndahet TCH: Gënjejnë pa të keq fare, bjeri t’i biem për të helmuar popullin

Kryeministri Edi Rama ka sulmuar përsëri televizionin kombëtar Top Channel, pas një artikulli për shitjen e energjisë në bursë. Referuar lajmit, thuhet se në...

Rama mbërrin në Beograd, merr pjesë në konferencën për energjinë e ripërsëritshme

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur këtë të enjte në Beograd për konferencën rajonale për mundësitë e zhvillimit të energjisë së ripërtëritshme në rajon. Në këtë...

Qeveria vendos: Fasha 800 kwH e energjisë nuk do të aplikohet as në muajin Nëntor!

Qeveria shqiptare ka vendosur të mos aplikojë fashën 800 kwH të energjisë elektrike, as për muajin Nëntor. Pas Shtatorit dhe Tetorit, kur kjo masë...

Lajmet e fundit