Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
18 °
Sht
19 °
Die
16 °
Hën
17 °
E enjte, 30 Mars, 2023

TAG

ekonomia

“Po godisni bujqësinë”, Braçe: Janë favorizuar hotelet me 5 yje që të hapin kazino

Në diskutimet për paketën fiskalë në Komisionin e Ekonomisë, pati debate lidhur me Projektligjin e TVSH. Duke folur për nenin 1 që parashikon TVSH 10%...

PD: Bizneset amerikane kanë humbur besimin te ekonomia shqiptare, krizë e thellë që nuk anashkalohet me propagandë

Partia Demokratike, thotë se bizneseve amerikane u ka rënë besimi te ekonimia shqiptare. "37.6 %  bizneseve amerikane mendojnë që ekonomia do ecë për mirë,...

STUDIM/ 39% e shqiptarëve nuk janë në gjendje të bëjnë një javë pushime në vit!

Një anketë e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, e azhurnuar në Barometrin e Ballkanit 2021, tregoi se 39% e familjeve në Shqipëri nuk e përballonin...

Banka e Shqipërisë nuk ndryshon normën bazë të interesit, Sejko: Gjatë 2021 deri në 2022 stabilizohet ekonomia

Këshilli Mbikqyrës i Bankës së Shqipërisë ka vendosur të lerë të pandryshuar normën bazë të interesit në nivelin. 0.5 për qind. Gjatë një deklarate për...

Viti i Pandemisë, pse u rrit ekonomia me 3%, sektorët që kanë ndikuar; a është kjo rritje një iluzion? (EDITORIAL)

Statistikat e ecurisë ekonomike për vitin 2020 habitën shumëkënd. Pas një tkurrje prej -5.5% për 9-mujorin, ekonomia bëri një kthesë të papritur, duke u...

Biden prezanton anëtarët kryesorë të ekipit të tij ekonomik, këta janë emrat ku do të mbështetet presidenti i zgjedhur i SHBA

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden dhe Nënpresidentja e zgjedhur Kamala Harris prezantuan sot (e martë) anëtarët kryesorë të ekipit të tyre ekonomik. ...

Turqia synon të jetë mes 10 ekonomive më të mira të botës, Erdogan: Fillojmë epokën e re

Turqia synon të jetë një nga 10 ekonomitë më të mira në botë, është shprehur Presidenti Rexhep Tajip Erdogan. “Shpresojmë, ne...

Sa është prekur ekonomia jonë nga pandemia? Guvernatori Sejko: Efektet do jenë të forta, parashikimet janë për recension (Çfarë duhet bërë)

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko në një konferencë për shtyp ka deklaruar se kriza e Covid-19 ka dëmtuar rëndë ekonominë. ...

Basha akuza të forta qeverisë: Duhet të dëmshpërblejë popullin për masat që ka marrë, por vazhdon jep miliona për oligarkët

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha lëshon akuza të rënda në drejtim të qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama duke thënë se edhe gjatë kohës...

Kantierët rifillojnë punën në zonat rurale, Rama: Ekonomia e luftës do të vihet në lëvizje me hapa shumë të matur

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se kantierët kanë rifilluar punën e tyre në zonat rurale të disa qyteteve, duke garantuar rregullin e distancës së...

Lajmet e fundit