Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
24 °
Hën
24 °
E enjte, 6 Tetor, 2022

TAG

ekonomia shqiptare

Vlera më e lartë që prej 2021, çfarë po ndodh me llogaritë bankare, ja sa u shtuan depozitat në muajin qershor

Depozitat bankare në Euro gjatë muajit qershor shënuan rritjen më të lartë qysh prej gushtit të vitit të kaluar. Sipas të dhënave nga Banka e...

Lufta Rusi-Ukrainë, 4 frontet ku goditet ekonomia shqiptare

Ekonomia e Shqipërisë do të pësojë goditje direkte dhe të tërthorta nga sulmet e Rusisë në Ukrainë. Çmimet e karburanteve dhe miellit pritet të...

Banka Botërore: Shenja inkurajuese, ekonomia shqiptare me rritjen më të madhe në rajon për 2021

Emanuel Salinas menaxher i Bankës Botërore ka folur në lidhje me ecurinë e gjendjes ekonomike në Shqipëri. Ai u shpreh se për vitin 2021 rritja...

Shifrat “optimiste” të FMN-së: Ekonomia shqiptare pritet të arrijë nivelin e parakrizës që këtë vit

Fondi Monetar Ndërkombëtar është optimist që ekonomia shqiptare do të arrijë nivelin e parakrizës që këtë vit. Në të dhënat e publikuara të Pasqyrës Ekonomike...

Humbje e madhe për ekonominë shqiptare, prurjet e emigantëve ranë me 34% në tremujorin e dytë

Ndonëse në tremujorin e dytë pothuajse gjithë Europa ishte e mbyllur, shqiptarët që punojnë e jetojnë jashtë ia kanë dalë të dërgojnë 121 milionë...

Raporti i FMN për Shqipërinë: Rritja ekonomike 4.2%. Qeveria të mos pranojë propozime për koncesione të pakërkuara (E PLOTË)

Fondi Monetar Ndërkombëtar publikon raportin e përvitshëm mbi ekonominë shqiptare duke konstatura rritje me 4.2% gjatë vitit 2018.  FMN thotë se...

Gabimet e qeverisjes në pesë vite

Nga Kasem Seferi Kriza e madhe financiare dhe ekonomike, në fakt u shfaq befas në vitin 2007 dhe në Shqipëri, jehona...

Raporti Komisionit Europian për Shqipërinë: Investimet po ngadalësohen, sa prekemi nga kriza turke

Komisioni Europian, në raportin e tremujorit të tretë për ecurinë e vendeve kandidate dhe potenciale kandidate ka bërë një analizë të ecurisë së ekonomisë...

Lajmet e fundit