Tirana
few clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
52 %
1.5kmh
20 %
Pre
16 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

TAG

Ekonomi

Kriza kthen shqiptarët te biçikletat

Biçikleta është një ndër format e udhëtimit më pak të kushtueshme në botë, numri i përdorimit të të cilave është rritur edhe në Shqipëri....

Mbetet “pezull” koncesioni TVSH; termat shkojnë për rishikim te FMN

Ministria e Financave bëri publike në fund të janarit nismën e ndërmarrë prej saj për një Partneritet Publik-Privat, në fushën e administrimit tatimor. Institucioni...

Bankers Petroleum shet 98% të aksioneve te kompania Alberta Ltd

Kompania kanadeze e nxjerrjes së naftës në vendin tonë “Bakners Petroleum” do t’i shesë të gjitha aksionet e saj te kompania Alberta Ltd. ...

Parashikimi i “Economist”: Kohë të këqija do vijnë për lekun

Raporti shkruan se gjatë 2016 monedha vendase, lek, parashikohet se do të dobësohet më tej përkrah dollarit amerikan, duke u ndjekur nga një rritje...

Arben Malaj shpjegon thjesht dhe shkurt lidhjen mes dështimit në ekonomi dhe atij në partitë politike

Dita e sotme ka qenë e ngjeshur me deklaratat që vinin nga eksponentë të rëndësishëm të Partisë Socialiste, për shkak se kjo parti zhvilloi...

Ligji i ri / Zbardhen tarifat për sigurimin e detyruar të shtëpive

Banka Botërore dhe Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare kanë finalizuar draftin e ri që do të detyrojë çdo famijle shqiptare të sigurojë shtëpinë nga tërmetet...

Konkurrenca i kërkon qeverisë që të mos zgjasë kontratën koncesionare të Aeroportit Rinasit

Teksa qeveria shqiptare është përfshirë në një proces negociatash shumë vjeçare për rishikimin e kontratës së koncesionit të Aeroportit të Rinasit, Autoriteti i Konkurrencës...

Bien ndjeshëm shitjet për Shën Valentin, çfarë pohojnë vetë bizneset

Një pamje e tillë: me lule, tollumbaca, zemra, në rrugët e Tiranës u bë e zakonshme afër datës 14 shkurt, ku mund të shihje...

Rapiscan, ankohen bizneset: Po gjobitemi pa arsye, ka shumë vonesa

Në aktivitetin e organizuar nga Dhoma Amerikane e Tregtisë, bizneset i janë ankuar drejtoreshës së Doganave, Pranvera Fagu për procedurat e skanimit në dogana...


Lajmet e fundit