Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
81 %
0.5kmh
0 %
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
22 °
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

TAG

Ekonomi

“Nuk është i shpërndarë siç duhet”, Komisioni Ekonomisë pritet të votojë buxhetin 2022, PD: Do votojmë kundër në parim

Në komisionin e Ekonomisë pritë të votohet në miratim projektbuxheti 2022. Partia Demokratike tha se do të votojë kundër në parim pasi nuk sjell stimul...

Tiranë: Dhoma Amerikane dhe Ambasada Amerikane bëjnë thirrje për transparencë dhe konkurrencë të ndershme në ekonomi

Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Enio Jaço, tha sot se në qarqet e biznesit ekziston një shqetësim në rritje dhe pakënaqësi me politikat...

Bujqësia nuk ndjek trendin e ekonomisë, punësimi dhe prodhimi me rënie këtë vit

Bujqësia sektori më i madh i ekonomisë me rreth (18.5 % te totalit), nuk po përparon me hapat e sektorëve të tjerë në periudhën...

“Rimëkëmbja prioritet kryesor”, Ahmetaj: Rritja e ekonomisë me 17.9% në tremujorin e dytë

Zëvendëskryeministrit Arben Ahmetaj dhe ministrja e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj po mbajnë një konferencë të përbashkët, ku po flasin për situatën ekonomke në...

“Një Shqipëri e fortë me shtet të fortë”, Ahmetaj: Kemi pësuar rritje ekonomike duke thyer kështu parashikimet e institucioneve kombëtare

Zëvëndës kryeministri, Arben Ahmetaj gjatë fjalës së tij në seancën plenare ka bërë me dije se Shqipëria ka pësuar një rritje ekonomike prej 8%,...

Industrisë gjermane i mbaron lënda e parë, ngec prodhimi

Nga druri deri tek granulatet plastike, nga çeliku tek chip-at elektronikë - ekonomisë gjermane i mungojnë gjithnjë e më shumë lëndët e para. Pakënaqësia...

Sondazhi i BSH: Pjesa më e madhe e shqiptarëve nuk kanë mundësi të blejnë shtëpi dhe as makinë

Një pjesë e konsiderueshme e individëve shqiptarë deklarojnë se nuk kanë mundësi që të blejnë apo të ndërtojnë një shtëpi, që është në kontrast...

“Peshkatarët rol të rëndësishëm në ekonominë e vendit”, Rama: Prej 2013 sektori i peshkimit është rritur ndjeshëm

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme e ka nisur me pamje nga puna e peshkatarëve në vendidn tonë. Rama teksa poston një vidieo nga puna...

Buxheti i “emergjencës” shkurtoi fondet për shëndetësinë dhe arsimin, i rriti për infrastrukturën

Ndryshimet emergjente në buxhetin e shtetit 2021 që qeveria i bëri me akt normativ në thyerje të Ligjit Organik të Buxhetit, shkurtojnë fondet për...

Ndryshe nga ekonomia, konsumi i popullatës nuk rimëkëmbet pas pandemisë, rritja vetëm 1.4% në tremujorin e parë

Konsumi i popullatës shfaqi dobësi në tremujorin e parë të vitit 2021 edhe pse vendi po kalonte valën e dytë të pandemisë, pa masa...

Lajmet e fundit