Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
81 %
0.5kmh
0 %
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
22 °
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

TAG

Ekonomi

Financial Times: Ekonomia amerikane drejt recesionit në vitin 2023

Ekonomia e SHBA-së pritet të bie në recesion vitin e ardhshëm, sipas një hulumtimi të kryer nga “Financial Times” dhe qendrës kërkimore “Initiative on...

REKORDI /Inflacioni në Turqi arrin 70% në prill, niveli më i lartë nga viti 2002

Turqia pati një rritje vjetore prej 69.97% të çmimeve të konsumit në prill, tha të enjten autoriteti statistikor i vendit. Rritja vjetore ishte 61.14% në...

Raporti i FMN për ekonominë, Meta: Një alarm për qeverinë, Shqipëria ka rritjen më të ulët në rajon

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për raportin e FMN, e cila ka ulur ndjeshëm pritshmërinë për rritjen ekonomike të Shqipërisë. Meta me anë të një...

FMN: Lufta në Ukrainë do ta godasë rëndë ekonominë globale, efektet do të ndihen kudo

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur pritshmëritë për rritjen ekonomike globale gjatë dy viteve të ardhshme për shkak të pushtimit rus të Ukrainës, duke krahasuar...

Kancelari Scholz: Ekonomia gjermane e kërcënuar nga lufta në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz është shprehu se lufta në Ukrainë, e shoqëruar me sanksionet kundër Rusisë, përbën një kërcënim për ekonominë gjermane. “Ne duhet të...

Analizë/ Si sanksionet e vendosura nga bota po e dëmtojnë ekonominë në Rusi

Me një pjesë të madhe të ekonomisë botërore që mohon Rusinë pas sulmit të pushtuesve të Presidentit Vladimir Putin në Ukrainë, vendi është në...

Ministrja e Financave paralajmëron bizneset: Do kontrollojmë subjektet që abuzojnë me deklarimin e pagave (Çfarë tha për rritjen e çmimit të naftës)

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj ka mbajtur një konferencë për shtyp ku ka folur për ecurinë e ekonomisë dhe sfidat e pritshmërinë e 2022. Ajo...

Numri i degëve të bankave po rritet për herë të parë që nga viti 2012

Numri i degëve të bankave tregtare këtë vit po rritet për herë të parë në 10 vjet. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, në...

Grafiku, 38% e të punësuarve në vend paguhen me pagë minimale ose më pak; “të pasurit” vetëm 0.14%

Pjesa më e madhe e të punësuarve me pagë në vend marrin 30 mijë lekë në muaj, ose më pak. Sipas të dhënave nga listëpagesa...

Të huajt shpenzuan 1.5 miliardë euro për 9-mujorin, shqiptarët të “kursyer” në daljet jashtë, përmirësohet ndjeshëm bilanci

Turizmi është gjallëruar ndjeshëm gjatë 9 muajve të këtij viti, duke iu afruar edhe niveleve të parakrizës, për shkak të ecurisë së mirë në...

Lajmet e fundit