Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Pre
32 °
Sht
29 °
Die
28 °
Hën
31 °
Mar
34 °
E premte, 12 Gusht, 2022

TAG

Ekonomi

Shqipëria me përqindjen më të lartë të njerëzve në Europë që nuk mund të ndjekin një dietë të shëndetshme

Rreth 20% e popullsisë në Shqipëri gjatë vitit 2020 nuk kishin mundësi të ndiqnin një dietë të shëndetshme, sipas një studimi krahasues të Bankës...

SHBA një hap larg recesionit, ekonomia tkurret me 0.9 në tremujorin e dytë

Ekonomia amerikane u tkurr me -0.9 për qind në tre mujorin e dytë të vitit duke sinjalizuar se ndodhet shumë pranë recesionit. Tkurrja vjen pas...

Situata e vështirë ekonomike është shqetësimi më i madh i shqiptareve, në nivel më të lartë se rajoni

Kur janë pyetur qytetarët e Ballkanit se, cili është shqetësimi më i madh ekonomik në shtetin e tyre, shumica e tyre në secilin shtet...

Për herë të parë në 20 vjet, Euro dhe Dollari vetëm 1 cent larg barazimit

Për herë të parë pas 20 vitesh monedhat Euro dhe Dollari janë vetëm 1 cent larg shkëmbimit 1:1. Euro ka pësuar një rënie drastike gjatë...

Financial Times: Ekonomia amerikane drejt recesionit në vitin 2023

Ekonomia e SHBA-së pritet të bie në recesion vitin e ardhshëm, sipas një hulumtimi të kryer nga “Financial Times” dhe qendrës kërkimore “Initiative on...

REKORDI /Inflacioni në Turqi arrin 70% në prill, niveli më i lartë nga viti 2002

Turqia pati një rritje vjetore prej 69.97% të çmimeve të konsumit në prill, tha të enjten autoriteti statistikor i vendit. Rritja vjetore ishte 61.14% në...

Raporti i FMN për ekonominë, Meta: Një alarm për qeverinë, Shqipëria ka rritjen më të ulët në rajon

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për raportin e FMN, e cila ka ulur ndjeshëm pritshmërinë për rritjen ekonomike të Shqipërisë. Meta me anë të një...

FMN: Lufta në Ukrainë do ta godasë rëndë ekonominë globale, efektet do të ndihen kudo

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur pritshmëritë për rritjen ekonomike globale gjatë dy viteve të ardhshme për shkak të pushtimit rus të Ukrainës, duke krahasuar...

Kancelari Scholz: Ekonomia gjermane e kërcënuar nga lufta në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz është shprehu se lufta në Ukrainë, e shoqëruar me sanksionet kundër Rusisë, përbën një kërcënim për ekonominë gjermane. “Ne duhet të...

Analizë/ Si sanksionet e vendosura nga bota po e dëmtojnë ekonominë në Rusi

Me një pjesë të madhe të ekonomisë botërore që mohon Rusinë pas sulmit të pushtuesve të Presidentit Vladimir Putin në Ukrainë, vendi është në...

Lajmet e fundit