Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
76 %
4.6kmh
75 %
Die
11 °
Hën
12 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
16 °
E diel, 5 Dhjetor, 2021
spot_img

TAG

dritero agolli

Dritëro Agolli i vetmi që bëri autokritikë, Kadare kritikohej për shoqërinë me Bashkim Shehun: “Pallatit të ëndrrave” s’duhet të ribotohej

Më 21 korrik 1982, në Tiranë janë zhvilluar diskutime mbi sektorin e Arsimit dhe Kulturës, në Lidhjen e Shkrimtarëve dhe Artistëve. Këto diskutime, sipas...

Kryebashkiaku Veliaj: Kthejmë shtëpinë e kolosit të letrave Dritëro Agollit në shtëpi muze

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj nënshkroi sot një memorandum bashkëpunimi me dekanin e Fakultetit të Histori-Filologjisë, Sabri Laçi. Veliaj bëri me dije se...

Në 90-vjetorin e lindjes, Meta kujton Dritëro Agollin: Kujtimi i tij vjen i gjallë me poezitë dhe këshillat e mençura kaq aktuale!

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka kujtuar në 90-vjetorin e lindjes shkrimtarin, poetin dhe politikanin e shquar Dritëro Agollin. Meta e nis postimin e tij...

Nis me Dritëro Agollin dhe Fatos Nanon e prangosur, Taulant Balla publikon VIDEON dhe uron 30 vjetorin e PS: Mirënjohje të gjithëve!

Sekretari i Përgjithshëm i PS Taulant Balla, publikon një video mesazh me ngjarje historike dhe uron ditëlindjen e 30-të të Partisë Socialiste. Video nis...

Shkrimtari BARDHYL LONDO tregon udhëtimin me DRITËROIN në Rusi: Më uli në tavolinë me Ninën, ish-gruan dhe me burrin e saj. Gjithçka ia tregova...

Shkrimtari Bardhyl Londo tregon udhëtimin e tij të paharruar me shkrimtarin Dritëro Agolli në Rusi. Një ngjarje që shkrimtarit i ka...

Vajza e Dritëro Agollit publikon poezinë që i ati i kushtoi Moikom Zeqos: Vërtet u dogjëm unë e ti…

Ditën e sotme u nda nga jeta një nga personalitetet më të mëdha të vendit tonë, Moikom Zeqo, i cilësuar edhe si Euriditi i...

‘Po ti Dritëro çfarë mendimi ke?’ Meta flet për ‘rregulloren idiote’ të Enver Hoxhës, gratë dhe vajzat shpërthejnë në të qeshura (‘THUMBI’ për Ramën)

Presidenti Ilir Meta u ka rrëfyer sot grave dhe vajzave shkëncëtare që kishte ftuar në Presidencë, një histori nga koha e diktatorit Enver Hoxha...

E VEÇANTË/ Në ekran për të gjithë shqiptarët! ‘Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo’ vjen dhe si film (REGJISORI)

‘’Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo’’ rrëfen historinë e ngritjes në karrierë të një burokrati komunist në periudhën e diktaturës në Shqipëri. Te...

Muç Nano: Si i kam parë unë NJEREZIT me influencë: Nano, Veliaj, Rama, Soros, Berisha, Kurti, Xhaferrin, Maks Velon e Pandi Majkon (LIBRI I...

“Si e kam njohur” është libri më i ri i gazetarit Mustafa Nano me ese për personazhe të politikës, artit, kulturës, diplomacisë e historisë,...

KUJTESA/ Gazetari ritregon shqetësimin e Berishës për shëndetin e Dritëro Agollit, biseda me Sadijen: I thuaj Saliut se prej vitesh e kemi mik shumë...

Ilir Kadia, gazetar, ish këshilltar i kryeministrit Berisha në periudhën e qeverisjes së PD, kujton një histori të shtatë viteve më parë, ku i...

Lajmet e fundit