Tirana
moderate rain
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
3.1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
E hënë, 27 Mars, 2023

TAG

diktatura

Ish-Atashe dhe gjuhëtar i njohur/ DOKUMENTET nga Roma: Si raportonte Gjovalin Shkurtaj për shqiptarët që i ikën diktaturës

"Ditët e fundit të korrikut në shtypi qëndror e në atë të rajoneve nuk ka pasur shkrime për Shqipërinë. Vetëm në RAI (TG-2 dhe...

“Më ka takuar në 1988”, reagon Topalli: Shpifje! S’kam punuar kurrë te uzina e telit se kisha biografi të keqe dhe s’më lejohej

Sot në media është publikuar një shkrim, ku Inxhinier Luan Pogaçi, ish-shefi i Ndërlidhjes dhe Informacionit i Drejtorisë së Dytë të Ministrisë së Brendshme...

Varri masiv me viktimat e diktaturës në Përmet, reagon Presidenti Meta: Shteti të ndriçojë të vërtetën, shpirtrat e tyre duhet të pushojnë në paqe

Presidenti Ilir Meta reagon për varrin masiv me viktimat e diktaturës komuniste, që raportohet se është zbuluar sot në Përmet. Sipas Metës, institucionet shtetërore...

DOSSIER/ Kundërzbulimi i Hoxhës, 800 faqe matieriale kundër “Vatrës” në Amerikë: Të paguhen 2000 dollarë çdo muaj për kundërshtarët e tyre (DOKUMENTAT)

Autoriteti për hapjen e dosjeve ka deklasifikuar 800 faqe material për organizatën Vatra në Amerikë dhe pjestarët e saj. Edhe pse drejtohej nga Fan...

Frymoni duke e dënuar diktaturën!

Nga Elona Caslli Pika tragjike ku kemi mbërritur, na bën shpesh t’i kthejmë sytë nga e shkuara dhe ta krahasojmë atë...

Të zhdukurit nga diktatura, gati projekti për kërkimet në malin e Dajtit

Në Tiranë, qeveria miratoi këtë javë një marrëveshje me Komisionin Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur (ICMP) për të kërkuar dhjetëra trupa të vrarë nga...

Krasniqi: Qeveria paguan 30 mln euro për reklama dhe 80 mijë euro për libra historie

Politologu Afrim Krasniqi, i ftuar në emisionin "Arena" në Ora Neës thotë se në Shqipëri shteti paguan 30 mln euro në vit për reklama...

Shkrimtarja Vera Bekteshi: U martova 20 vjeçe që të ikja nga “Blloku”, aty ishte si “Big Brother”

Shkrimtarja Vera Bekteshi ka folur për jetën në Bllok në kohën e komizmit, dhe ajo është shprehur se jeta atje ka qenë e kontrolluar...

“Jo për aheng e shampanjë”, Krasniqi: Kur ka vlerë çlirimi nga pushtuesi

"Çlirimi ka vlerë sidomos kur sjell liri dhe zhvillim”, shkruan politologu Afrim Krasniqi që duke iu referuar organizimeve festive të 28 dhe 29 nëntorit...

Lajmet e fundit