Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
78 %
0kmh
0 %
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
40 °
Die
32 °
E mërkurë, 28 Korrik, 2021

TAG

diaspora shqiptare

“Vatra” e shqetësuar për “non-gratan” e Berishës, Yuri Kim zhvillon takim virtual me diasporën shqiptare në SHBA

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim zhvilloi një takim virtual me udhëheqës të komunitetit të diasporës shqiptaro-amerikane në fillim të kësaj jave. Siç bën...

Kryeministri Edi Rama udhëton ne Kanada drejt forumit ekonomik, takim dhe me diasporën shqiptare

Kryeministri Edi Rama pritet të udhëtojë drejt Kanadasë nga datat 4 -6 shtator i ftuar nga ‘’International Economic Forum of the Americas (IEFA)’’ në...

Zyrtarizohet mësimi shqip në diasporë, si do regjistrohen mësuesit jashtë shtetit

Është zyrtarizuar sot mësimi në shqip jashtë shtetit, përmes një dekreti të presidentit Ilir Meta, ku parashikohen ndyshime në ligjin për sistemin arsimor parauniversitar....

Zv/Kryeministrja në Amerikë, takim me diasporën shqiptare

Senida Mesi, Zv/Kryeministrja e Shqipërisë ndodhet prej disa ditësh në Amerikë, ku po zhvillon takime me përfaqësues të diasporës shqiptare. “Shumë...

Pas nënshkrimit të marrëveshjeve, Rama jep lajmin e mirë për diasporën shqiptare

Kryeministri Edi Rama ka falenderuar kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe ministrat e qeverisë së tij për vizitën në qytetin e Korçës ku është...

Pandeli Majko replikon me Ivica Daçiç: Serbia meriton më shumë

Ish-kryeministri Pandeli Majko i është përgjigjur deklaratës së ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiç, i cili akuzoi diasporën shqiptare se po përgatit sulme ndaj...

“Shqiptarët po përgatisin sulme terroriste ndaj ambasadave tona”. Deklarata provokuese e Ivica Daçiç merr përgjigje vetëm nga Kosova

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç duke përdorur gjuhë fyese kundër shqiptarëve ka akuzuar se po përgatiten sulme terroriste ndaj ambasadave dhe konsullatave të...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëzor dhe në thelb është shprehja e dëshirës dhe vendosmërisë së individit për të dalë mbi vështirësitë,...

Lajmet e fundit