Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
53 %
1kmh
75 %
Die
8 °
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
E diel, 27 Nëntor, 2022

TAG

depresioni

Tetë shenjat “sekrete” që tregojnë se një person vuan nga depresioni

Depresioni shpesh kalon pa u vënë re. Gjëja më e rrezikshme është se një person duket “plotësisht normal” në shikim të parë, por brenda...

Disbalancë kimike? Studimi i ri thotë se depresioni mund të mos shkaktohet nga niveli i ulët i serotoninës

Për vite të tëra studimet na kanë bindur se depresioni shkaktohet nga një disbalancë kimike në tru, apo çekuilibrimi i kimikatit të serotoninës, të...

Studimi: Droga halucinogjene çliron trurin nga depresioni

Psilocibinë, një përbërës kimik që gjendet te kërputhat halucinogjene mund ta çlirojë trurin e njerëzve me depresion të rëndë në një mënyrë që nuk...

Shifrat shqetësuese të OKB: Si ka prekur pandemia shëndetin mendor të fëmijëve, 1 në 4 vuajnë nga depresioni dhe çdo 11 minuta kryhet një...

Organizata e Kombeve tw Bashkuara ka zhvilluar një studim përmes së cilit ka zbuluar se pothuajse një në pesë persona të moshës 15-24-vjeçarë në...

Shifra tronditëse/ Mbi 19.2% e të rinjve britanikë vuajnë nga depresioni, Covid-19 po godet shëndetin mendor

Pandemia e koronavirusit ka tjetërsuar nivelin e jetesës në gjithë botën. Një studim i nxjerrë nga CNN,  jep shifra alarmante sesi...

E rëndë në Tiranë, burri vetëhidhet nga kati i katërt i banesës

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Tiranë, ku një 47 vjeçar është vetëhedhur nga kati i katërt i banesës dhe...

E TMERRSHME/ Vuante nga depresioni, 47-vjeçari hidhet nga pallati në Lushnje

Një tjetër ngjarje e rëndë është regjistruar ditën e sotme, ku një 47-vjeçar është hedhur nga parmakët e shkallëve të pallatit. ...

Studimi: Droga psikodelike mund të kurojë depresionin, ankthin dhe dhimbjet kronike

Studiuesit janë duke i kushtuar më tepër vëmendje efekteve që drogërat psikodelike kanë te njeriu. Gjatë muajve të fundit në rrjetet...

Nuk do e besoni si duket sot vajza që dikur donte të vriste veten

Një histori tepër e veçante është kjo e një një make-up artist me emrin Brookelle McKenzie, e cila thotë se para 14 vitesh kishte...

Mjeku popullor: Ministri shqiptar solli gruan për t’ia shëruar nga depresioni i xhelozisë

Mjeku popullor Hysni Peqani, i njohur edhe si Burdushi, thotë se mes klientëve të tij të shumtë ka patur edhe zyrtarë të lartë, siç...


Lajmet e fundit