Tirana
clear sky
-1.5 ° C
-1.5 °
-1.5 °
55 %
1kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
10 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
5 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

TAG

cmim nobel

Zbulime në mekanikën kuantike, çmimin Nobel në Fizikë e marrin tre shkencëtarë

Tre shkencëtarët Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger kanë fituar këtë vit çmimin Nobel në fizikën për arritjet e tyre historike në...

Çmim Nobel për Kurtin dhe Vuçiçin nëse ka marrëveshje? I dërguari i BE: Do të kualifikoheshin, s’kam dilema

Nëse do të arrihej një marrëveshje përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë, duke i dhënë fund armiqësive shumëvjeçare, kryeministri kosovar Albin Kurti dhe presidenti serb...

“Kurrë mos thuj kurrë!” A është zhdukur rreziku i luftës globale bërthamore?

Kanë kaluar më shumë se tri dekada qëkur udhëheqësi i fundit i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbachev, ka deklaruar se “rreziku i luftës globale bërthamore...

Skandali seksual, nuk ka çmim Nobel për letërsinë në 2018

Akademia suedeze që jep çmimet Nobel ka vendosur që të mos japë cmim për letërsinë për vitin 2018. Ky vendim i...

Lajmet e fundit