Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
71 %
1kmh
0 %
Enj
12 °
Pre
19 °
Sht
18 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 23 Mars, 2023

TAG

bujqesia

Ndahen certifikatat, Krifca: 1 mijë orë trajnimi me 2 mijë fermerët të shpërndarë në të gjithë vendin

“Bujqësia shqiptare nuk është një bujqësi e mbijetesës që prodhon për familjen dhe vetëm tepricat i çon në treg, dhe që importon 8 lekë...

Aktet nënligjore nuk janë miratuar dhe po penalizojnë fermerët, nuk marrin dot dëmshpërblim në raste fatkeqësish natyrore

Fermerët shqiptarë sot kanë një problem, pasi në raste fatkeqësish natyrore nuk marrin dot dëmshpërblim. Kjo vjen si rrjedhojë e ligjit të miratuar në 2019....

Ulliri i lë “dopio gjashtën” bujqësisë

Nga ELISABETA DOSKU Në vitin 2006, qeveria e kohës e shpalli ullirin pasuri kombëtare dhe u investua në një fushatë orientuese dhe subvencionuese të fermerëve...

Bujqësia gjatë 2022-shit, Krifca: Eksportet ishin kali ynë i betejës, kemi pasur bilanc pozitiv

Ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca në një konferencë po bën bilancin e  vitit të kaluar si dhe objektivat për vitin 2023. Krifca tha se viti...

VIDEO/ Paralajmëron largimin? Braçe del i revoltuar nga Komisioni: Mjaft, s’ja vlen më! S’kam pse të jem i pari, kur bujqit janë të fundit

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe, ka dalë i revoltuar nga Komisioni i Ekonomisë ku u shpërndanë 30 miliardë lekë. Përmes një postimi në “Facebook”,...

Deputetët socialistë “mësyjnë” te zyra e Frida Krifcës për problemet e bujqësisë, në takim nuk duket gjëkundi Erion Braçe (FOTO)

Deputetë të grupit socialist të PS, mes të cilëve Blerina Gjylameti, Baftjar Zeqaj, Fadil Nasufi, Besjan Ajazi e Etjen Xhafaj diskutuan seriozisht me ministren...

Interpelanca me Braçen për tokat bujqësore, Krifca: Do të hartojmë për herë të parë regjistra online për fermerët e blegtorët

Ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca, paralajmëroi krijimin e regjistrave online për fermerët, blegtorët dhe Autoritetin Kombëtar të Ushqimit. Në seancën e sotme plenare Krifca...

Kriza e blegtorisë po rrit me shpejtësi importin e bulmetit, 18% më shumë për 5-mujorin

Numri i krerëve të bagëtive po bie me shpejtësi dhe kërkesa për produktet e bulmetit po rritet nga vitit në vit, edhe si rrjedhojë...

Programi IPARD III / 146 milionë euro për bujqësinë, Rama: Eksportet janë rritur pavarësisht krizës, 437 projekte të suksesshme

146 milionë euro do të financojë Bashkimi Europian përmes programit IPARD III, për bujqësinë në Shqipëri. Në prezantimin e programit ka marrë pjesë edhe kryeministri...

Partia Agrare nis riorganizimin për zgjedhjet e vitit 2024, Agron Duka: Ideologjia jonë, bujqësia dhe mjedisi!

Partia Agrare Ambientaliste njofton riorganizimin e strukturave të saj, në pararojë të zgjedhjeve vendore të vitit 2024. Partia e drejtuar nga Agron Duka thotë...

Lajmet e fundit