Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
1kmh
0 %
Pre
19 °
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
16 °
Mar
9 °
E premte, 24 Mars, 2023

TAG

bujqesi

Ish-zv.ministrja e Ramës këshillon kryeministrin: Trego gjithë të vërtetën për bujqësinë, as dylbitë e zonjës ministre s’ta thonë realitetin

Ish-zëvendësministrja e Financave, Irena Beqiraj ka reguar pas postimit të fundit të kryeministrit Edi Rama, i cili shkruante se eksportet e produkteve buqësore në...

Shqipëria, vendi më bujqësor i Europës, po ka prodhimin më të ulët të qumështit për frymë

Ndonëse Shqipëria është vendi më bujqësor në Europë, me rreth 19% të prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB), kundrejt 2% që është mesatarja e Bashkimit...

Modeli i biznesit të bimëve narkotike, që po ia “kalon” bujqësisë

Kultivimi i kanabisit në të zezë duket se është dega më produktive e bujqësisë dhe ka evoluar me shpejtësi në pesë vitet e fundit,...

“Shqipëria me taksat më të rënda”, Meta: Ndalja e rrënimit të bujqësisë është detyrim…

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas një deklarate, ku një fermer është shprehur se rrezikon t’i mbyllet stalla. Meta me anë të një postimi në...

“Halli vjen nga paqëndrueshmëria e politikës”, Braçe: Auditoni tokat, po vriten njerëzit për këtë punë

Deputeti socialist, Erion Braçe në Komisionin Ekonomik të Financave ka ngritur disa shqetësime në lidhje e problemet që përballen bujqërit në vend. Ai tha se...

Bujqësia nuk ndjek trendin e ekonomisë, punësimi dhe prodhimi me rënie këtë vit

Bujqësia sektori më i madh i ekonomisë me rreth (18.5 % te totalit), nuk po përparon me hapat e sektorëve të tjerë në periudhën...

Nisin aplikimet për subvencionet në bujqësi, ja sektorët që përfitojnë mbështetje nga totali i 743,9 milionë lekëve

Prej ditës së djeshme kanë nisur aplikimet online për subvencionet në bujqësi për vitin 2020 përmes portalit E-Albania. Gjatë një vizite...

Hapen aplikimet për financime në bujqësi, Rama: Jemi në vendin e parë për ndihmën ndaj fermerëve, ja si mund të aplikoni (VIDEO)

Nga dita e nesërme do të hapen aplikimet për financim nga skema kombëtare për fermerët. Lajmin e bën të ditur kryeministri...

Luhatjet e bujqësisë më 2019, rritet prodhimi i perimeve, bie blegtoria

Pa një strategji të qartë zhvillimi, pa subvencione dhe ekspozuar nga ndryshimet klimatike, sektori i bujqësisë në Shqipëri po pëson luhatje në sasitë e...

Komisioni Evropian për Bujqësinë miraton paketën: 5000 euro për fermerët dhe deri në 50,000 euro për çdo ndërrmarrje bujqësore

Komisioni Evropian për Bujqësi publikoi ditën e sotme paketën për të mbështetur më tej sektorët e bujqësisë të cilat janë prekur nga kriza e...

Lajmet e fundit