Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
56 %
4.1kmh
0 %
Hën
21 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

TAG

bashkimi europian

Shpresë edhe për shqiptarët! BE kërkon krah pune nga vendet jo anëtare, leje e re qëndrimi afatgjatë (E PLOTË)

Komisioni Evropian ka propozuar ndryshime në rregullat për lejet e punës dhe të qëndrimit për shtetasit jo-BE për ta bërë Bashkimin Europian më tërheqës...

Nesër takohet me zyrtarët shqiptarë, zyrtarja merikane flet nga Shkupi: Të fillojnë procedurat e anëtarësimit në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ndihmëssekretarja amerikane e Shtetit për Çështje Evropiane, Karen Donfried, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Maqedoninë e Veriut, ku është takuar me...

Raportuesja për Shqipërinë në Parlamentin Europian “godet” Ballkanin e Hapur: Kjo nismë është jashtë rrugës së integrimit në BE

Raportuesja për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Isabel Santos, ka deklaruar se Shqipëria është gati për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. E pyetur për "Ballkanin...

Ulsi Manja jep lajmin e mirë: Procesi i çeljes së negociatave me Bashkimin Europian nis brenda këtij viti

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, ka folur sot për procesin e çeljes së negociatave të Shqipërisë për anëtarësimin në Bashkimin Europian, proces që sipas...

Rama pret në zyrë zv.kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, diskutohet mbi anëtarësimin e 2 vendeve në Bashkimin Europian

Kryeministri Edi Rama ka pritur ditën e sotme në zyrë zv.kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov. Ky i fundit nëpërmjet një postimi në rrjetet...

Bashkimi Europian akordon 50 milionë euro për ndihmën humanitare në Ukrainë

Bashkimi Evropian do të ndajë një ndihmë humanitare prej 50 milionë eurosh për të mbështetur ata që janë prekur nga pushtimi rus në Ukrainë....

Zgjedhjet në Francë, përcaktuese për politikën e BE-së ndaj Ballkanit

Epilogu i zgjedhjeve presidenciale në Francë do të ketë ndikim të madh në Bashkimin Evropian, por edhe në politikën e Bashkimit Evropian ndaj Ballkanit...

Damian Gjiknuri: 2030 duhet të jetë një target që Ballkani Perëndimor të jetë pjesë e BE-së

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri, deklaron se 2030 dueht të jetë edhe një target që Ballkani Perëndimor të jetë pjesë e...

Pesë kryediplomatë të BE-së kërkojnë debat urgjent për Ballkanin

Ministrat e Jashtëm të Austrisë, Sllovenisë, Sllovakisë, Hungarisë dhe Çekisë, i kanë kërkuar shefit të diplomacisë së Bashkimit Evropian, që në mënyrë urgjente të...

Austria dhe Gjermania për përshpejtimin e zgjerimit të BE

Kancelarët Scholz dhe Nehammer u takuan në Berlin: Gjermania dhe Austria në sfondin e luftës me sulmin rus ndaj Ukrainës duan ta avancojnë procesin...

Lajmet e fundit