Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Mër
24 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
23 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

TAG

bashkimi europian

Dialogu Kosovë-Serbi, Bashkimi Europian synon ta takojë Kurtin dhe Vuçiç para “pushimeve të verës”

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, ka thënë se është në organizim e sipër të një...

Mitsotakis: Vendet e Ballkanit të integrohen në BE deri në 2033! Shqipëria dhe Maqedonia të nisin pas dy javësh

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis është shprehur këtë të premte se Bashkimi Evropian duhet të integrojë të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, në BE, deri...

Parlamenti Europian voton në favor të ndalimit të makinave me djegie të brendshme brenda 2035-ës

Parlamenti Europian dëshiron të ndalojë prodhimin e makinave me djegie të brendshme deri në vitin 2035. Shumica e eurodeputetëve votuan këtë të mërkurë në Strasburg...

Edi Ramës “nuk i del inati” me BE: Ka dhënë fjalën për integrimin dhe na ka zvarritur! Kosova e ka vendin gati në “Ballkanin...

Kryeministri Edi Rama ka folur përsëri për atë që ai e quan "zvarritje" për procesin e integrimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në...

Nga nafta te sistemi bankar SWIFT, BE miraton paketën e gjashtë të sanksioneve kundër Rusisë

Bashkimi Evropian miraton paketën e gjashtë të sanksioneve për Rusinë, duke përfshirë një ndalim të pjesshëm të importeve të naftës ruse pasi Hungaria tërhoqi...

Von der Leyen: BE nuk ka gjetur akoma një zgjidhje për naftën ruse

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen thotë se BE nuk ka mundur akoma të bëjë një marrëveshje për një paketë të gjashtë...

BE plan 220 miliardë dollarë për energjinë e rinovueshme, për të shmangur gazin rus

Komisioni i Bashkimit Evropian njoftoi të mërkurën një plan prej 210 miliardë eurosh (221 miliardë dollarë) për të rritur objektivin e bllokut për energjinë...

Dritan Abazoviç pro përfshirjes së Malit të Zi në “Open Balkan”: Përshpejton integrimin në Bashkimin Europian

Kryeministri i ri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, ka dalë pro përfshirjes së vendit të tij në nismën “Ballkani i Hapur”, pjesë e...

Josep Borrell thotë se BE do të japë 500 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell tha të premten se blloku do të sigurojë një tjetër mbështetje ushtarake në vlerë prej...

Patriarku i Rusisë Kirill, mes personave që do preken nga sanksionet e Bashkimit Europian

Kreu i Kishës Ortodokse Ruse, Patriarku Kirill, është mes individëve që do të përfshihen në raundin e gjashtë të sanksioneve të  propozuara nga Bashkimi...

Lajmet e fundit