Tirana
light rain
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
44 %
1.5kmh
20 %
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

TAG

Banka e Shqiperise

340 mijë euro për t’i mbyllur gjyqin familjes Verracaku, kush është ekonomistja e njohur që u arrestua nga policia

Ekonomistja Milena Deraj është vënë paraditen e sotme në prangat e Policisë së Tiranës, pasi iu ka marrë shuma të mëdha parash familjes Verracaku,...

Rritja e normave të interesit uli me 4.2% kërkesën e qytetarëve për kredi bankare në 2022

Sipas Bankës së Shqipërisë, numri i aplikimeve gjithashtu ka rezultuar në rënie me 4.2% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë...

Rritja e shpejt e interesave dhe kursi i këmbimit, Banka e Shqipërisë mbyll vitin me 278 milionë euro humbje

Banka e Shqipërisë mbylli vitin 2022 me humbje rekord prej 31.2 miliardë lekësh, përkundrejt humbjeve prej 1.9 miliardë lekësh të regjistruara në vitin 2021. Humbjet...

Sejko dhe Ibrahimaj në mbledhjen e FMN dhe Bankës Botërore: Inflacioni pritet të kthehet në objektiv në gjysmën e parë të vitit 2024

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka marrë pjesë të premten në Mbledhjen e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe të Grupit të Bankës...

Banka e Shqipërisë s’ndryshon normën bazë të interesit, Sejko: Inflacioni do të ulet gradualisht gjatë vitit 2023

Banka e Shqipërisë vendosi sot të mbajë të pandryshuar normën bazë të interesit, në nivelin e 2.75%. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko tha...

Më në fund veprohet: I pezullohet licensa Micro Credit Albania, blinte borxhe të këqija nga të tretët, shkeli rregullat e Bankës së Shqipërisë

Banka e Shqipërisë ka pezulluar në muajin dhjetor 2022 licensën e institucionit financiar jobankar të kredidhënies Micro Credit Albania (MCA). Shkak sipas bankës qendror...

Euro ringrihet përsëri, këmbehet me 117.46 lekë

Monedha europiane EURO këmbehet këtë të shtunë me 117.46 lekë, në rritje me pothuajse 1.4 pikë krahasuar me të enjten dhe me afërsisht 4.3...

Banka e Shqipërisë rinovon linjën e kredisë 400 milionë euro, me Bankën Qendrore Europiane

Banka e Shqipërisë njoftoi të premten zgjatjen edhe me një vit tjetër të marrëveshjes së saj të likuiditetit me Bankën Qendrore Europiane (BQE). Marrëveshja e...

Banka e Shqipërisë parashikon të rrisë blerjet e Euros për vitin 2023, ja sa është vlera e parashikuar

Banka e Shqipërisë pritet të rrisë blerjet në tregun e brendshëm valutor gjatë vitit të ardhshëm. Sipas të dhënave nga banka qendrore, vlera e parashikuar...

Sejko: BSH rriti gradualisht normën bazë të interesit, duhet shpërndarje më e mirë kohore e shpenzimeve

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, gjatë mbledhjes së Komisinit për Ekonominë dhe Financat, ku u diskutua mbi projektligjin për “Buxhetin e vitit...

Lajmet e fundit