Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1kmh
40 %
Sht
23 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021

TAG

Banka Boterore

Padia e Myslim Murrizit për “Sistemin e Ujitjes” në Divjakë, përgjigjet Banka Botërore: Projekti u testua dhe është dorëzuar zyrtarisht, nuk ka patur asnjë...

Deputeti opozitar Myslim Murrizi në datën 10 gusht të këtij viti çoi në SPAK padinë për 2 tendera të Bashkisë së Divjakës, konkretisht për...

BILANCI/ 70 mijë afganë janë larguar deri tani nga vendi, Banka Botërore dhe FMN kanë ndërprerë të gjitha pagesat

Që nga 14 gushti i këtij viti, kur filloi evakuimi i shtetasve afganë nga aeroporti “Hamit Karzai” në Kabul, janë mbi 70 mijë qytetarë...

Jorida Tabaku publikon shifrat e BB dhe BERZH: Shqipëria e dyta në botë për korrupsionin, zyrtarët mbushin portofolet nga taksat e shqiptarëve

Deputetja e zgjedhur e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka publikuar shifrat e Bankës Botërore dhe BERZH dhe shkruan se Shqipëria është e kapur nga...

Banka Botërore: Shqipërisë iu shtuan 112 mijë të varfër në 2020 nga pandemia, niveli më i lartë i varfërisë në Rajon

Pandemia Covid -19 dhe tërmeti i 26-nëntorit 2019 e bënë me agresive varfërinë në Shqipëri. Sipas vlerësimeve të fundit të Bankës Botërore mbi varfërinë relative...

Banka Botërore nxjerr raportin: Parashikuam ‘tkurrje’ të madhe të ekonomisë në Shqipëri, por ishte më e ulët, shkak procesi i Rindërtimit (RAPORTI)

Banka Botërore në raportin e saj të fundit për Ballkanin Perëndimor, në rast specifik për Shqipërinë thotë se rritja ekonomike e vendit u tkurr...

BB publikon raportin: Ja sa vite i duhen Shqipërisë që të rikuperojë ekonominë pas tërmetit dhe Covid-19

Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe materiale) me 2.3 për...

Banka Botërore i bën apel qeverisë: Jepi lekë të varfërve

Banka Botërore është e mendimit se qeveria duhet të vijojë me paketat mbështetëse për njerëzit në nevojë. Sipas BB, dy paketat e aplikuara e...

Pasojat e pandemisë, Banka Botërore bën parashikimin e frikshëm: 60 milionë njerëz mund të përballen me varfëri ekstreme

Varfëria pas pandemisë do të rritet me ritme të larta. Një paralajmërim i frikshëm vjen nga presidenti i Bankës Botërore, David...

‘Do të shkatërrohen vendet e punës, bizneset do të humbasin të kualifikuarit, parashikimi i Bankës Botërore për Shqipërinë pas COVID-19

Ekonomia shqiptare pritet të vuajë shenja të përhershme në ekonominë e saj të lena nga kriza që po shkakton COVID-19. Në një raport të...

DY SKENARE për SHQIPËRINË/ Banka Botërore jep perspektivën ekonomike të vendit: Skenari bazë, puna fillon në qershor; skenari negativ, masat hiqen në fund të...

Shqipëria është më e prekur se çdo vend tjetër ballkanik në situatën e vet ekonomike pas dy goditjeve të njëpasnjëshme që mori: fillimsht, tërmeti...

Lajmet e fundit