Tirana
few clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
28 %
9.3kmh
20 %
Mar
10 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
16 °
Sht
14 °
E martë, 28 Mars, 2023

TAG

Azovstal

Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë 200 robër lufte, lirohen luftëtarët e Azovstalit

Ukraina dhe Rusia kanë rënë dakord të shkëmbejnë 200 robër lufte, ka thënë presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan. Mediat në Ukrainë raportojnë se mbrëmjen...

Rriten shqetësimet për fatin e mbrojtësve të Azovstalit

Shqetësimet sa vijnë e shtohen për fatin e ushtarëve ukrainas që tani janë në duart e forcave ruse, pas braktisjes së fabrikës së çelikut,...

Rusia pretendon se ka “çliruar plotësisht” uzinën Azovstal në Mariupol

Rusia pretendoi të premten se trupat e saj kanë "çliruar plotësisht" fabrikën e rrethuar të çelikut Azovstal në qytetin portual të Mariupolit në jug...

Armëpushim në Azovstal, evakuohen ushtarët e plagosur ukrainas

Rusia dhe Ukraina kanë vendosur një armëpushim dhe hapjen e një korridori humanitar për të larguar ushtarët ukrainas të plagosur në fabrikën e çelikut...

Luftime të rënda në Mariupol, komandanti i Azov: Ushtarët e mi po bëjnë përpjekje mbi njerëzore, armiku është në territorin tonë

Një komandant ukrainas në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, nënkoloneli Denys Prokopenko, tha se ka "beteja të përgjakshme" që po zhvillohen me forcat...

Ushtria ruse hyn në Azovstal, qindra civilë ende të fshehur në tunele

Ushtria ruse raportohet se ka hyrë brenda qytetit të fortifikuar të Azovstalit në Mariupol. Lajmin e bën me dije “Ukrainska Pradva”, duke raportuar se qindra...

OKB: Ka nisur evakuimi i civilëve nga fabrika e çelikut në Mariupol

Një zëdhënës i OKB-së konfirmon nisjen e evakuimit të civilëve nga fabrika e çelikut në qytetin ukrainas të Mariupolit. Më herët, zyrtarë rusë thanë se...

Thirrja e dëshpëruar nga Mariupoli: Mijëra civilë të bllokuar, Rusia po i bombardon pa pushim

Mijëra civilë kanë mbetur të bllokuar në metalurgjikun e qytetit të Mariupolit, e konsideruar si fortesa e vetme që s’ka rënë në duart e...

Ukrainasit nuk ulin armët! Bombarduesit rusë nisen ‘për të rrafshuar’ Azovstal-in, fortesa e fundit e Mariupolit

Ukraina refuzon ultimatumin e Rusisë për të dorëzuar qytetin e Mariupolit, ndërsa forcat ruse raportohet se janë nisur drejt një ofensive për ta marrë...

Lajmet e fundit