Tirana
few clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1kmh
20 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
25 °
E enjte, 1 Qershor, 2023

TAG

azil

Në vitin 2022, rreth 16 mijë shqiptarë kërkuan azil në Britani, 72% ishin më pak se 29 vjeç

Mbretëria e Bashkuar është bërë destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë, sidomos të rinjtë, po kërkojnë që të ikin. Rruga që ata po ndjekin kryesisht...

I dënuar më parë për vrasje, shqiptari kërkon azil në Britani: Më rrezikohet jeta nga grupet rivale

Një shqiptar i dënuar për vrasje he krime të tjera, ka kërkuar azil në Britani. “The Sun” shkruan se shqiptarit, i cili ka kërkuar azil...

Kërkesat për azil rekord në Britani në 2022, niveli më i lartë në tre vjet në BE, por Londra nuk është e preferuara e...

Kërkesat për azil në vitin 2022 kanë shënuar rritje të ndjeshme, duke arritur në nivelin më të lartë të pas pandemisë në Bashkimin Europian,...

Raporti i Freedom House, Meta: Shqipëria, e para për kërkesat e azilit dhe për largimin me gomone të rinjve në Angli

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka reaguar në lidhje me raportin e Freedom House, ku thuhet se Shqipëria pjesërisht e lirë dhe...

Ish-kryeprokurori nuk ka marrë azil? SPAK: Llalla është ende në proces ekstradimi në Itali!

Avokati i ish-kreut të Prokurorisë, Adriatik Llalla deklaroi se klienti i tij kishte fituar të drejtën e azilit politik në Itali, por sipas SPAK,...

31 mijë shqiptarë kërkuan azil në Europë në 2022, rekord që nga 2015-a; vetëm në Angli shkuan 60%

Numri i aplikimeve për azil nga shtetasit shqiptarë në Europë dhe Mbretërinë e Bashkuar është rritur ndjeshëm në vitin 2022, duke shënuar nivelet më...

Rritet numri i azilkërkuesve në BE nga Ballkani Perëndimor

Afër 966.000 persona kanë kërkuar mbrojtje ndërkombëtare në Bashkimin Evropian më 2022, që janë 50 për qind më shumë se më 2021. Kjo është...

Braktisin fëmijët e mitur në vendet e BE, me qëllim azilkërkimin, procedohen katër persona në Rinas

Policia ka bnisur ndëshkimin për personat që braktisin fëmijët e mitur, në vendet e BE-së apo në vende të tjera, me qëllim azilkërkimin. Procedohet penalisht...

Bashkimi Europian ngre alarmin: 924,000 kërkesa për azil në 2022, shumica turq, moldavë dhe shqiptarë

Bashkimi Evropian po shqetësohet gjithnjë e më tepër për numrin në rritje të kërkesave të paraqitura nga azilkërkuesit, të cilët, në parim, nuk kanë...

Bie zjarr në një azil në Kavajë, lëndohet e moshuara që jetonte aty

Një grua e moshuar që jetonte në një qendër për të moshuarit në Kavajë është lënduar si pasojë e një zjarri që ka rënë...

Lajmet e fundit