Tirana
few clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
28 %
9.3kmh
20 %
Mar
10 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
16 °
Sht
14 °
E martë, 28 Mars, 2023

TAG

australia

Gjithë bota në krah të Turqisë dhe Sirisë, ekipet dhe ndihmat ndërkombëtare nisen drejt zonave të shkatërruara

Komuniteti ndërkombëtar ka qenë i shpejtë në reagimin e vetë për të ofruar ndihmë për Turqinë dhe Sirinë, pas tërmetit tragjik që ka rënë...

Me origjinë arbëreshe dhe avokat i komunitetit LGBT, kush është Albanese,  kryeministri i ri i Australisë

Anthony Albanese është shpallur kryeministri i ri i Australisë. Ai është kryeministri i parë i këtij vendi me origjinë jo angelo-kelte. Albanese është një nga...

Pas Kanadasë, vajzat e PUTINIT sanksionohen edhe nga Australia

Pas Kanadasë edhe Australia ka vendosur sanksione dhe ndalim udhëtimi për dy vajzat e presidentit rus, Vladimir Putin, Katerina Tikhonova dhe Maria Vorontsova, si...

Australia i bën “presion” Putinit, vendos sanksione kundër 14 kompanive dhe organizatave ruse

Australia ka sanksionuar 14 ndërmarrje të tjera shtetërore ruse me rëndësi strategjike dhe ekonomike"për Rusinë. Lajmi është konfirmuar këtë të enjte nga Ministrja e...

Australia i bashkohet ekipit ndërkombëtar: Rusia mund të ketë përdorur armë kimike në Mariupol, po e verifikojmë

Ministrja e Jashtme e Australisë Marise Payne, i ka quajtur raportet për një sulm të mundshëm që përfshin substanca kimike në Ukrainë "thellësisht shqetësuese"...

Prag lufte në Ukrainë, Australia evakuon personelin e saj në ambasadën e Kiev

Australia ka pezulluar përkohësisht funksionimin e ambasadës së saj në Kiev dhe ka larguar personelin e saj, në mes të tensioneve të përshkallëzuar pranë...

Australia i anulon vizën për herë të dytë, yllit të tenisit Novak Djokoviç

Australia i ka hequr vizën yllit të tenisit Novak Djokoviç për të dytën herë radhazi për të drejtën e tij për të qëndruar në...

Disa vende përballen me temperatura minus, Australia “digjet”, termometri shkon në 50°C

Australia ka shënuar ditën e saj më të nxehtë në rekord pasi një qytet i largët bregdetar raportoi temperaturat prej 50.7 °C (123.26F). Temperatura në...

Australia në mbrojtje të Vjosës, Florjan Binaj publikon fotot: E gjithë bota është duke na parë

Slogani “Vjosa Parku Kombëtar Tani” është një apel për të mbrojtur lumin e fundit të madh të egër të Evropës.  Ky slogan tashmë është...

ÇFARË PO NDODH? Franca tërheq ambasadorët nga SHBA dhe Australia

Franca ka marrë vendimin për të tërhequr ambasadorët e saj në SHBA dhe Australi. Ky vendim vjen pas marëveshjes së SHBA-së me Australinë për nëndetëset,...

Lajmet e fundit