Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Pre
32 °
Sht
29 °
Die
28 °
Hën
31 °
Mar
34 °
E premte, 12 Gusht, 2022

TAG

australi

Publikohen të dhënat e Censusit 2021, ja sa shqiptarë jetojnë në Australi

Në Australinë e largët jeton një komunitet i madhe shqiptarësh. Të vendosur kryesisht në disa qytete si Victoria, Melburn, Mareeba dhe Dangedong ata janë...

Mediet e huaja: Pse Shqipëria është e kënaqur me fitoren e kryeministrit Anthony Albanese (kuptimi i mbiemrit)

Anthony Albanese është shpallur kryeministri i ri i Australisë. Ai është kryeministri i parë i këtij vendi me origjinë jo angelo-kelte. Mbiemri i tij...

Arrestohen dy vëllezërit shqiptarë në Australi, u kapën në “shtëpi bari”, ja sa vite u dënuan (EMRAT)

Dy vëllezër shqiptar janë arrestuar nga policia në Australi pasi akuzohen për kultivim të kanabisit në një ndërtesë që ishte pronë e tyre, të...

Pas dy vitesh, Australia hap kufijtë për të gjithë turistët e vaksinuar

Pas gati dy vitesh kufizme, Australia ka hapur kufijtë për të gjithë turistët e vaksinuar. Një fluturim i Qantas nga Los Anxhelosi ishte i...

Punoi disa vite edhe në Shqipëri, ambasada italiane mesazh ngushëllimi për ambasadoren që humbi jetën tragjikisht: Miqtë shqiptarë ende të kujtojnë me mall

Ambasadorja italiane në Australi, Francesca Tardioli, humbi jetën ditën e sotme pasi u rrëzua nga një ballkon në qytetin e saj të lindjes, Foligno. Në...

Austria merr vendimin: Vaksinimi i detyrueshëm për çdo qytetar mbi 18 vjeç, gjobë deri në 3600 euro

Austria është bërë vendi i parë evropian që ka bërë me detyrim vaksinimin kundër Covid-19. Ligji i ri hyn në fuqi në Austri këtë javë...

Ylli serb i tenisit, Novak Gjokovic arrestohet në Australi para vendimit për dëbimin e tij nga vendi

Novak Gjokovic është arrestuar në Australi përpara një seance gjyqësore që do të përcaktojë nëse ylli i tenisit, i pavaksinuar, mund të qëndrojë në...

Novak Djokovic fiton betejën e parë në Australi, Gjykata i jep të drejtë tenistit

Novak Djokovic ka fituar një betejë të përkohshme me shtetin e Australisë. Gjykata e këtij vendi i ka dhënë të drejtë serbit, që iu...

E trishtë/ Vetëm 23 vjeç dhe i vaksinuar, Covid-19 i merr jetën peshëngritësit

Një 23-vjeçar në Australi ndërroi jetë këtë të martë, pasi ishte infektuar me koronavirus. James Kondilios, një shkencëtar i ri dhe ish-kampion i peshëngritjes po...

Vuçiç i del në mbrojtje tenistit serb Djokovic, sulmon qeverinë australiane: S’është lojë e ndershme, por gjueti politike

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç i ka dalë në mbrojtje tenistit serb, Novak Djokovic, të cilit i është anuluar viza nga autoritetet australiane se...

Lajmet e fundit