Tirana
light rain
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
2.6kmh
75 %
Sht
27 °
Die
22 °
Hën
24 °
Mar
24 °
Mër
25 °
E shtunë, 1 Tetor, 2022

TAG

astronomi

Publikohet foto e parë e vrimës së zezë në qendër të galaktikës tonë

Skencëtarët kanë publikuar sot fotografinë e parë të vrimës së zezë që ndodhet në qendër të galaktikës tonë, Rruga e Qumështit. Astronomët besojnë se thuajse...

Astronomët zbulojnë ekzoplanetin e parë jashtë galaktikës sonë

Një planet i mundshëm sa madhësia e Saturnit, mund të jetë ekzoplaneti (planet përtej sistemit tonë diellor) i parë që do të zbulohet jashtë...

Hipoteza e re e shkencëtarëve: Toka ndodhet brenda një tuneli të madh kozmik

Toka ndodhet brenda një tuneli të madh kozmik të magnetizuar që rrethon të gjithë sistemin tonë diellor, kjo është hipoteza e re që kanë...

Mediat në Itali: Një meteor ka rënë mes dy qyteteve pranë Firences

Një meteor i vogël ka rënë mes dy qyteteve në Itali, raportojnë mediat vendase. Sipas “La Stampa”, meteori që peshon nga 30 deri në 100...

Shkencëtarët japin njoftimin: Ka ndodhur një shpërthim i madh në Diell, mund të shkaktojë…

Astronomët thonë se në Diell ka ndodhur një shpërthim i madh koronal që nuk është parë prej vitesh. Dhjetra shpërthime solare janë regjistruar në një...

Astronomët: Mund të kemi gjetur prova se universet paralele ekzistojnë

Universet paralele prej vitesh kanë qenë frymëzim për filmat fantashkencë, por sipas disa astronomëve, nuk përjashtohet mundësia që të ekzistojnë. Ajo...

Astronomët: Zbulohet ujë në planetin e banueshëm

Shkencëtarët thonë se kanë arritur të zbulojnë për herë të parë ujë në një planet alien që qëndron në zonën e “banueshme”. ...

Shkencëtarët zbulojnë një grup të madh me galaktika të fshehura në univers

Shkencëtarët kanë zbuluar një grup të madh galaktikash të panjohura më parë. Zbulimi i madh që mund të ndihmojë në të...

Zbulohet planeti i ngjashëm me Tokën, nisin kërkimet për shenja jete

Astronomët kanë zbuluar tre planete të reja, jashtë sistemit tonë diellor, dhe një prej tyre GJ357 mund të jetë i banueshëm. Studiuesit donin të...

Trondit Nasa: Hëna po tkurret dhe po dridhet nga tërmetet

Sateliti i Tokës, Hëna është duke u tkurrur gradualisht, çka po shkakton rrudha në koren e saj dhe si rrjedhojë tërmete. ...

Lajmet e fundit