Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
41 %
3.1kmh
40 %
Hën
25 °
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
25 °
E hënë, 20 Shtator, 2021

TAG

astronaut

Autoriteti i Aviacionit në SHBA ndryshon rregullat, Jeff Bezos nuk është astronaut

Ndonëse fluturoi në kufi të hapësirës, miliarderi amerikan nuk e ka fituar dot titullin e astronautit. Autoriteti Federal i Aviacionit në SHBA ka vendosur të...

Agjencia Hapësinore Europiane kërkon astronaut me aftësi të kufizuara, aplikojnë me mijëra

Agjencia Hapësinore Europiane (ESA) shpreson të punësojë astronautin e parë me aftësi të kufizuara fizike. Programi hapësinor me 22 persona mbylli rekrutimet këtë të dielë,...

Vdes austronauti Michael Collins që nuk u ul kurrë në Hënë, pjesë e ekipit Apollo 11

Ndërron jetë në moshën 90-vjeçare austronauti Michael Collins, i cili ishte pjesë e një ekipi të misioneve hapësinore. Collins ishte pjesë e një ekuipazhi...

Rrëfimi i astronautit që mban rekordin për kohën e qëndrimit në hapësirë

2 nëntori shënon 20 vjetorin e dërgimit të njerëzve të parë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Scott Kelly, astronauti që mban rekordin e qëndrimit...

Apollo 11, 50 vjet nga njeriu i parë në Hënë, Pence: Do eksplorojmë Marsin dhe më tej

Mbushen sot 50 vite nga udhëtimi i misionit Apollo 11 që çoi njerëzit e parë në Hënë. Astronauti Neil Armstrong u...

Astronauti shkakton panik, telefonon gabimisht policinë nga stacioni hapësinor

Një astronaut holandez ngriti në këmbë policinë dhe Agjencinë Aeronautike Amerikane pasi ngatërroi një numër në telefon. André Kuipers duhej të...

“New Horizons” që fluturoi pranë Plutonit, do hetojë një objekt të mistershëm

Sonda e Agjencisë Aeronautike Amerikane, New Horizons që mbërriti pranë planetit më të largët të sistemit ronë diellor, Plutonit, vitin e kaluar, tashmë do...

Pas një viti në hapësirë, astronauti Scott Kelly u kthye 5 centimetra më i gjatë

Astronauti amerikan i Nasa, Scott Kelly, është njeriu që ka qëndruar më gjatë në hapësirë. Për gati 1 vit, plot 340 ditë Scott Kelly...

Lajmet e fundit