Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
94 %
2.1kmh
0 %
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
23 °
Mër
22 °
E shtunë, 3 Qershor, 2023

TAG

arsim

Braktisja e hershme e arsimit nga të rinjtë, Shqipëria sa trefishi i rajonit me 2021

Në këto 30 vite të tranzicionit, investimet e vendit në kapitalin human tregojnë përkeqësim, teksa Shqipëria ka flukset më të mëdha të braktisjes së...

Dita Ndërkombëtare e Arsimit, Rama prezanton konkursin për Gjuhëm Shqipe: Do të zhvilohet në të gjitha shkollat për klasën e 9-të

Kryeministri Edi Rama në Ditën Ndërkombëtare të Arsimit ka prezantuar nismën e te që ka të bëjë me “Konkursin Kombëtar të Gjuhës Shqipe”. Ky është...

Të dhënat e INSTAT/ Nga 2007-2021, shpenzimet e familjeve me arsim të lartë janë rritur vetëm 4.1%

Nga viti 2007 më 2021 shpenzimet mujore të familjeve shqiptare me arsim të lartë janë rritur me ritme shumë të ulëta në krahasim me...

“Gjendja në arsim është alarmante”, Bujar Kapexhiu ngre shqetësimin: Të hiqet mesatarja për shkollat me konkurs, qindra studentë me talente po mbeten pa shkollë

Regjisori dhe artisti Bujar Kapexhiu ka marrë pjesë sot në takimin e Sali Berishës me pedagogët  për të folur mbi  sfidat e arsimit të...

Qeveria shkurton 131 mln euro fonde për arsimin, rrugët, ujësjellësit dhe bujqësinë, i bën gati për import energjie

Akti normativ më të cilin qeveria ndryshoi së fundmi buxhetin e vitit 2022 shkurtoi me rreth 16 miliardë lekë (131 milionë euro) fondet për...

Emigracioni i lartë, Shqipëria po “korr” pasojat e mungesës së investimeve në arsim dhe tek të rinjtë

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) vuri në dukje se, nëse nuk hartohen politika për të adresuar emigracionin dhe shkallën në rënie...

Ngacmimet seksuale në shkolla, reagon PD: Duhet riformatim i sistemit pa patronazhistë dhe militantë

Deputeti i Partisë Demokratike, Luciano Boçi ka reaguar në lidhje me ngjarjen e fundit, ku drejtori i shkollës në Pogradec, akuzohet për ngacmim seksual...

Diskutime rreth strategjive të reja në arsim dhe përfshirjes së gjuhës së huaj, Kushi takon përfaqësues të ambasadave

Ministria e Arsimit, Evis Kushi ditën e sotme në ambeinetet e Ministrisë ka pritur përfaqësues nga Ambasada Franceze, Gjermane dhe Spanjolle. Kushi bën me dije...

Shqipëria, ndër vendet me përqindjen më të lartë të familjeve në rajon, që marrin kredi për t’u arsimuar

Përqindja e shqiptarëve që marrin kredi për edukim është e lartë, në krahasim me mesataren rajonale. Sipas një vrojtimi që ka bërë më 2020...

Evis Kushi pret zv. ministren e re Bora Muzhaqi: Kam besim që me energjinë dhe pasionin e saj do avancojmë më shumë projektet

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ditën e sotme ka pritur zëvendës ministren e re të Arsimit, Bora Muzhaqi. Kushi ka falenderuar Aspasjana Kongon, e cila...

Lajmet e fundit