Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
0.5kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
24 °
Die
24 °
Hën
25 °
Mar
18 °
E enjte, 6 Tetor, 2022

TAG

arkeologji

Vendbanimi prehistorik i Linit, më i madhi në Ballkan

Të tjera zbulime arkeologjike mbresëlënëse hedhin dritë mbi vendbanimet e hershme në territoret shqiptare. Pranë fshatit Buqezë në Lin, po kryhen gërmime arkeologjike për zbulimin...

AFP: Në Shqipëri gërmohet kudo, grabitësit kërkojnë thesaret në qytetet antike dhe furnizojnë tregun e zi global

Agjencia Franceze e Lajmeve i ka kushtuar një artikull gjuajtësve të thesareve antike në territorin e Shqipërisë. Media franceze shkruan se në Shqipëri gërmohet kudo,...

Ka qenë e ndërtuar masivisht në lashtësi, nisin gërmimet arkeologjike në qytetin antik shqiptar

Pas një ndërprerje gati dy vjeçare për shkak të pandemisë, Instituti i Arkeologjisë në bashkëpunim me Universitetin e Varshavës kanë nisur gërmimet arkeologjike qytetin...

Miliarderi amerikan dorëzon 180 objekte antike të vjedhura me vlerë 70 milion dollarë

Një miliarder amerikan ka vendosur të dorëzojë te autoritetet 180 vepra arti antike të vjedhura, me një vlerë totale prej 70 milion dollarësh. Michael Steinhardt...

Zbulohet statuja e Aleksandrit të Madh në Bylis, monedha e Justinianit dhe objekte të tjera (Fotogaleri)

Vetëm pak ditë gërmime në qytetin antik të Bylisit kanë nxjerrë në dritë thesare të nëntokës shqiptare. Misioni arkeologjik nën drejtimin e Neritan Cekës njoftoi...

Zbulimi që mund të rishkruajë historinë, mumja egjiptiane rezulton 1 mijë vite më e vjetër nga sa mendohej

Sipas një zbulimi të fundit, egjiptianët e lashtë kryenin mumifikime të sofistikuara të të vdekurve 1,000 vjet më herët sesa mendohej më parë Trupi i...

Zhytësi amator gjen në det shpatën qindravjeçare të një templari

Një zhytës amator ka nxjerrë nga fundi i detit Mesdhe një shpatë e cila mendohet se i përket një templarit të një kryqëzate që...

Zbulim i madh në qytetin antik të Paleokastrës, del në dritë varri antik

Një fushatë gërmimesh që ka nisur në disa prej zonave arkeologjike të njohura në vend, po jep rezultate interesante. Arkeologët thonë se kanë zbuluar në...

Falë studimit të ADN-së, shkencëtarët pretendojnë se kanë zbuluar origjinën e etruskëve

Një analizë e re gjenetike mund të ketë zbuluar më në fund origjinën e etruskëve - një popull misterioz, qytetërimi i të cilëve lulëzoi...

Gërmimet në Finiqin e lashtë, zbulohet një skulpturë e madhe, afresk dhe monedha antike (Video)

Në Parkun Arkeologjik të Finiqit arkeologët shqiptarë dhe italianë kanë zbuluar objekte të periudhave të ndryshme, përfshirë dhe një skulpturë të përmasave të mëdha. Misioni...

Lajmet e fundit