Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
27 %
6.7kmh
0 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
3 °
E martë, 18 Janar, 2022
spot_img

TAG

arkeologet

“Kjo zonë doli të ishte një thesar i vërtetë”, gjendet monedha ari të lashta romake në një ish teatër

Arkeologët po studiojnë qindra monedha të lashta romake të gjetura në vendin e një ish teatri në Italinë veriore. Monedhat datojnë në epokën e vonë...

Nga shek. 8-11: Ja objektet e rralla që kanë dalë në dritë nga varreza mesjetare e Përmetit (Fotogaleri)

Vazhdojnë gërmimet arkeologjike në varrezën mesjetare të Përmetit. Specialistët e Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore dhe DRTK Gjirokaster kanë nxjerrë në dritë të tjera objekte...

E konfirmojnë arkeologët: Veprat antike që u sekuestruan sot nuk janë pjesë e parkut arkeologjik të Apollonisë

Ditën e sotme në Durërs u arrestuan 3 persona, të cilët kishin vjedhur 2 vepra antike që varionin në vlerë nga 18-25 mijë euro....

Arkeologët në Izrael besojnë se kanë zbuluar Emmaus, qytetin ku u shfaq Jezusi pas ringjalljes

Një grup arkeologësh në Izrael besojnë se kanë zbuluar qytetin biblik Emmaus, vendi ku Jezusi u shfaq pas vdekjes dhe ringjalljes. ...

Rinisin gërmimet në qytetin “e humbur” ilir të Bassania-s

Një grup arkeologësh shqiptarë dhe polakë kanë rinisur gërmimet në qytetin antik të Bassania-s në Bushat të Shkodrës. Raportohet ser në...

Zbulime të reja në Egjipt, gjenden varre antike 4400 vjeçare (FOTO-VIDEO)

Disa varre antike rreth 4400 vjeçare janë zbuluar në Egjipt nga arkeologët. Varret janë të mbushura me hieroglife dhe statuja të...

Gjuetarët e thesareve po zhvasin objektet arkeologjike nënujore shqiptare

Gazeta e njohur italiane “La Repubblica” në një artikull thotë se thesaret arkeologjike nënujore në Shqipëri janë në rrezik pasi po plaçkiten nga kërkuesit...

Zbulohet një vendbanim i lashtë pranë Divjakës

Një vendbanim i lashtë është zbuluar nga arkeologët gjermanë dhe ata shqiptarë në fshatin Babunjë të Divjakës. Rrënojat e zbuluara deri...

Lajmet e fundit