Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
57 %
3.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

TAG

Ardit Bido

Zhvillohet në Komunën e Tuzit Konferenca e V Mbarëkombëtare e Arkivistikës

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave dhe Agjencia shtetërore të Arkivave të Kosovës, në bashkëpunim me Komunën e Tuzit në Mal të Zi, zhvilluan Konferencën...

“Gjëmon të kapë ndonjë post”, drejtori i Arkivave përplaset me Pëllumb Xhufin: Kur të thotë “amator” ai rioshi i thinjur që botoi monografi pas...

Drejtori i Arkivave, Ardit Bido, është me anë të një postimi në rrjetet sociale ka sulmuar historianin Pëllumb Xhufi. Përplasja mes tyre ndodhi pas...

Tha se Qemal Stafa nuk është hero, Erion Braçe i kthehet Drejtorit të Arkivave: Këta venë e vijnë, tani do venë pa kthim!

Zëvendës kryeministri, Erion Braçe ka reaguar në lidhje me deklaratat e mbrëmshme të drejtorit të Arkivave, Ardit Bido i cili tha se Qemal Stafa...

Drejtori i Arkivave habit me deklaratën: Qemal Stafa nuk ishte hero! U vra nga xhandarmëria, nuk pati as dyluftim ballor

Drejtori i Arkivave Shqiptare, Ardit Bido. Ka bërë një deklaratë të fortë mbërëmjen e sotme, duke rrëzuar mitin e Qemal Stafës, i cili konsiderohet...

‘I kam dhanë besën e shqiptarit Zotit me prue dashni’! Një letër e fshehur nga sytë e studiuesve

Nga Ardit Bido Nënë Tereza vendosi gjithë jetën e saj në shërbim të njerëzimit; duke dhënë më shumë se sa fjalën...

‘Po me Skënderbeun ç’patën’, Drejtori i Arkivave i del në krah Paskal Milos: Heroi ynë lindi ortodoks, u rrit mysliman dhe vdiq i krishterë,...

Deklarata e historianit Paskal Milo para dy viteve ku ai thoshte se Skënderbeu ishe sllav dhe familja e tij me prejardhje serbe është rikthyer...

Askush s’kujtohet për Papa Kristo Negovanin, akuza e fortë e drejtorit të Arkivit: Titulli ‘Nderi i Kombit’ i takon vetëm priftërinjve grekë që punojnë...

Sot është dita e vdekjes së Papa Kristo Negovanit, priftit ortodoks shqiptar që sakrifikoi për fe e Atdhe por që sot, nuk e kujton...

Arkivi Qendror Shtetëror mbush 70 vjeç, Bido prezanton projektet e mëdha

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave festoi dje 70 vjetorin e themelimit të Arkivit Qendror Shtetëror. Drejtuesi i institucionit Ardit Bido fjalën...

Risi për ata që duan të studiojnë më gjatë në Drejtorinë e Përgjithshme të Arkivave

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave solli sot  një risi në lidhje me shfrytëzimin e Sallës së Studimit. Për këdo që orarin...

Mbi Delvinë, për në Sopot…

Nga Ardit Bido Kur shkon mbi Delvinën time për drejtim të Sopotit, para rrugës së pashtruar kurrë, qendrojnë stoike tre tabelat...

Lajmet e fundit