Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
88 %
1kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
32 °
Die
32 °
Hën
31 °
E enjte, 18 Gusht, 2022

TAG

arbereshet

Fatmir Toçi nderohet me titullin “Qytetar Nderi” në Shkup, promovohet dhe monografia “Arbëreshët midis realitetit dhe mitit”

Botuesi dhe ish-deputeti Fatmir Toçi është nderuar me titullin "Qytetar Nderi" nga Komuna e Çairit në Shkup. Ai është nderuar për veprimtarinë e tij...

PS nis procesin për zgjedhjen e zëvendësuesit të tij, Presidenti Meta largohet drejt Italisë dhe takon arbëreshët

Partia Socialiste ka nisur ditën e sotme procesin e propozimit të kandidaturave për Presidentin e ri të vendit. Ndërkohë, Presidenti aktual Ilir Meta ka udhëtuar...

Presidenti Meta me arbëreshët në Siçili: Vatër e dashurisë për identitetin kombëtar, të bëhet pjesë e UNESCO-s

Presidenti Ilir Meta ka vizituar Santa Cristina Gela, bashkësinë e vogël dhe më e re arbëreshe në Rajonin e Siçilisë. Ai thotë se kjo...

Fotografi i famshëm mrekullohet nga bukuria shqiptare, imazhet e arbëreshëve publikohen në kopertinën e prestigjozes “Vogue” dhe “Elle” (FOTO)

Fotografi i njohur i modës nga Peruja, Mario Testino ka përjetësuar përmes aparatit të tij bukurinë shqiptare të arbëreshëve të Italisë. Pak kohë më parë...

‘Arbëreshët janë katundarë’, përplasje në emision, Zheji-studiuesit: S’lejoj racizëm (VIDEO)

.Mbrëmjen e djeshme studiuesi Olsi Jazexhi ishte i ftuar në emisionin “360 gradë” të gazetarit Artur Zheji.   Gjatë bisedës në...

Presidentët Meta dhe Mattarella priten me këngë dhe valle arbëreshe (VIDEO)

Presidenti i Republikës Ilir Meta dhe Presidenti italian Sergio Mattarella janë pritur në Kolegjin e Shën Adrianit në Shën Mitër Korona nga një grup...

Meta mbërrin në Kalabri, VIDEO nga pritja madhështore

Ndërkohë ditën e nesërme Presidenti Ilir Meta së bashku me Presidentin italian Sergio Mattarella do të marrin pjesë në ceremoninë e përkujtimit të...

ARBERESHËT “tundin” PALERMON, fillojnë festimet e “Javës së Madhe”, shihen me kuriozitet KOSTUMET

Traditë arbëreshe, folklore, solemnitet dhe festime të mrekullueshme religjioze, e gjitha me një ceremoni madhështore njëjavore që hap javën shqiptare në Piana degli Albanesi...

Siçilia vishet kuq e zi, pleq e fëmijë arbëreshë: Gjysma e zemrës tonë është me Shqipërinë (Video)

Piana degli Albanesi, e njihur edhe si Hora e Arbëreshëvet, një prej komunave më të mëdha me arbëreshë në provincën e Palermos në Siçili,...

Lajmet e fundit