Tirana
few clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
24 °
E shtunë, 1 Tetor, 2022

TAG

angela merkel

Papa Françesku e quan Europën një “grua shterpë” por Angela Merkel tërbohet

Papa Françesku ka zbuluar se ka marrë një telefonatë nga kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila ishte shumë e revoltuar pasi Ati i Shenjtë...

Davutoglu-Merkelit: Turqia nuk mund të mbajë e vetme barrën e refugjatëve

Kryeministri turk Ahmet Davutoglu tha se askush nuk ka të drejtë të thotë se Turqia me siguri do të pranojë refugjatët sirianë dhe të...

Merkel: Pjesa më e madhe e refugjatëve do të riatdhesohen

Kancelarja gjermane, Angela Merkel deklaroi sot se është rënë dakort për pjesën më të madhe të kontigjentit të refugjatëve që kanë mbërritur në Gjermani...

Merkel takohet me Renzin për të ulur tensionet Romë-Berlin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, shpreson që bisedimet e javës së ardhshme me kryeministrin italian, Matteo Renzi, do të ndihmojë për të ulur tensionet që...

Popullariteti i Merkelit në rënie

Popullariteti i Merkelit në rënie. Ky konstatim është publikuar nga "Forsa", kompani e specializuar në sondazhe, ku tregohet se popullariteti i Merkelit kohët e...

Gjermania planifikon qendra dëbimi për azilkërkuesit nga këto dy shtete

Gjermania është duke marrë masa për përshpejtimin e dëbimit të azilkërkuesve të rrefuzuar nga Algjeria dhe Maroku. Refugjatët do të vendosen në...

Test për kryengritje kundër Merkelit

Ishte ende dhjetori 2015, kur CDU-ja e miratonte Merkelin me solidaritet gati "sovjetik". Minuta ovacionesh për politikën e saj ndaj refugjatëve. Por nga ngjarjet...

Sulmi në Stamboll, 9 nga 10 viktimat ishin gjermanë, Merkel: T’i kundërvihemi terrorizmit

Të paktën 10 persona vdiqën në një atentat kamikaz në një zonë turistike të Stambollit, mes të cilëve nëntë ishin gjermanë, ndërsa 15 të...

Dhuna në Këln, Merkel kërkon largimin e refugjatëve që shkelin ligjin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, u shpreh sot pro për një ndryshim të ligjit gjerman për të lehtësuar largimin e azilkërkuesve apo refugjatëve që shkelin...

Gjendet pako e dyshimtë në zyrën e Angela Merkel, evakuohet ndërtesa

Foto nga vendngjarja, "Reuters"

Lajmet e fundit