Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
24 %
4.1kmh
0 %
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
9 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

TAG

alpe

Media franceze “Le Monde” jehonë Alpeve të Shqipërisë: Parajsa e gjelbër!

Prestigjozja franceze “Le Monde” i ka kushtuar një shkrim Shqipërisë dhe bukurive të natyrës së saj të pafundme. Ka qenë kryeministri Edi Rama i cili...

BBC reportazh për alpet e Shqiperisë: Gjurma e majës së Ballkanit, shkretëtira e fundit e vërtetë e Evropës

BBC i ka kushtuar një reportazh bukurive natyrore të Shqipërisë, kryesisht alpeve. Media e huaj  ka bërë një reportazh për “Majat e Ballkanit”, një shteg...

FOTO/ Flamuri i UÇK-së valëvitet në Alpet zvicerane nga alpinistët kosovarë

Një grup alpinistësh nga Kosova të cilët jetojnë në Zvicër, prej disa kohësh  praktikojnë sportin e ngjitjes në majat e larta të alpeve zvicerane.  Grupi...

Shembet akullnaja në Alpet e Zvicrës, humbin jetën dy alpinistë, plagosen 9 të tjerë

Një bllok masiv akullnajor është shkëputur në anën zviceriane të malit Grand Combin. Sipas medieve të huaja, aksidenti i rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Alpet në Irlandën e Veriut prej dy ditësh në flakë, ekipet e zjarrfikësve “në luftë” për të shuar zjarrin masiv (FOTO)

Zjarre masive kanë përfshirë Alpet në Irlandën e Veriut. Sipas BBC, forcat zjarrfikësve në Irlandë po punojnë për shuarjen e zjarrit që ka përfshirë...

6 turistë të vdekur nga ortekët në Alpet Austriake

Të paktën 6 persona kanë vdekur nga ortekët në Alpet Austriake. 5 persona, që dyshohen të jnë me origjinë çeke, vdiqën...

Bllokohen 110 turistë në kabinat e teleferikut

110 persona kanë mbetur të bllokuar në kabinat e teleferikut të Mont Blanc në Aplet franceze. Kryebashkiaku Eric Fournier tha se helikopterët...

Stomaku i mumjes Ötzi hedh dritë mbi migrimin europian

Përmbajtja e stomakut të mumjes 5,300 vjeçare të ngrirë në Alpe dhe e zbuluar nga turistët 24 vite më parë hedh dritë mbi origjinën...

Lajmet e fundit