Tirana
scattered clouds
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Hën
26 °
Mar
25 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
16 °
E hënë, 20 Shtator, 2021

TAG

akademia e shkencave

Akademia e Shkencave ripropozon çmimin NOBEL për Kadarenë në ditën e lindjes, Gjinushi letër akademisë suedeze

Akademia e Shkencave ripropozon çmimin Nobel për shkrimtarin Ismail Kadare në ditën e tij të lindjes. Është pikërisht kreu i ASH,...

Denoncimi: Skënder Gjinushi miraton Komisionin e Shkencave Sociale me ‘shkencëtarë’ anonim (EMRAT)

Akademia e Shkencave ka miratuar se fundmi komisionet shkencore në fusha të ndryshme. Ajo që bie në sy dhe e denoncon...

Akademia e Shkencave zgjedh Sekretarin Shkencor, studiuesin dhe historianin e letërsisë Shaban Sinani

Studiuesi, historiani i letërsisë dhe etnologu i njohur Shaban Sinani është zgjedhur Sekretar Shkencor i Akademisë së Shkencave. Sinani është zgjedhur...

Ndarja nga jeta e Fatos Baxhakut, ASH mesazh ngushëllues: Do të mbetet i pazëvendësueshëm

Për vdekjen e gazetarit të njohur Fatos Baxhaku shprehu ngushëllimin dhe Akademia e Shkencave. Përmes një postimi në ‘Facebook’, ASH ka...

Meta kthen edhe ligjin për Akademinë e Shkencave, rendit katër arsyet

Presidenti i vendit Ilir Meta ka kthyer pas një tjetër ligj të votuar nga parlamenti shqiptar për Akademinë e Shkencave. Kreu i Shtetit publikoi...

Meta nuk dekretoi Gjinushin, Akademia e Shkencave mbledhje të jashtëzakonshme

Dittën e djeshme Presidenti Ilir Meta nuk dekretoi Skënder Gjinushin në krye të Akademisë së Shkencave. Ndërkohë 24 orë pas këtij...

I kërkoi Metës mos ta dekretonte, Gjinushi flet për Fugën: Ai ka qenë gjithmonë kundra, por shpresonte të çonte në fund amanetin e Ramës...

Kryetari i kontestuar i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi, ka deklaruar se mosdekretimi nga ana e presidentit Meta për zgjedhjen e tij në krye...

Gjinushi nuk njeh refuzimin e Metës: Dekret NUL

Presidenti Ilir Meta nuk e dekretoi Skënder Gjinushin si kreun e Akademisë së Shkencave. Ndërkaq, ka ardhur reagimi i Gjinushit i...

Një refuzim dinjitoz i presidentit Ilir Meta

Shkruan Mentor Kikia: Presidenti Ilir Meta nuk e dekreton Skënder Gjinushin si Kryetar të Akademisë së Shkencave. Pavarësisht arsyeve që ka...

Lajmet e fundit