Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
34 %
3.6kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021

TAG

akademia e shkencave

“Si do ndihej Aleks Buda nëse do ngrihej nga varri”, Rama nga Akademia e Shkencave: Ka marrë fund koha kur titujt shpërndaheshin si dekorata...

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme ka qenë i pranishëm në një aktivitet në Akademinë e Shkencave, ku do të pranohen 17 personalitete të...

“Naim Frashëri dha kontribut me vlera të pallogaritshme”, Akademia e Shkencave, Universitetet e Vlorës e Gjirokastrës mblidhen në ditën e lindjes së poetit të...

Akademia e Shkencave e Shqipërisë, Universiteti "I. Qemali" Vlore dhe Universiteti "E. Çabej" Gjirokastër organizuan një konferencë shkencore ku akademikë, studiues e profesore mbajten...

U zgjodh në postin e rëndësishëm, reagon mjeku Alimehmeti: Ndihem i nderuar, shpresoj që kontributi im të ndryshojë situatën shëndetësore në Shqipëri

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti, është zgjedhur dje anëtar i Komisionit të Përhershëm të Shëndetësisë të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë. Sot, Alimehmeti shkruan...

Deklarata e Akademisë së Shkencave për UÇK-në, Skënder Gjinushi: ‘Qarqet e errëta’ janë segmente të Serbisë, ‘Specialja’ është ngritur me vendim politik

Akademia e Shkencave ka iniciuar një deklaratë në mbrojtje të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, deklaratë e cila është firmosur nga disa institucione. ...

Shpërthen koronavirusi në Akademinë e Shkencave, të gjithë akademikët në karantinë

Koronavirusi nuk ka kursyer as institucionin më të lartë shkencor në vendin tonë. Newsbomb.al mëson se Covid-19 ka depërtuar dhe në...

“Profesori që u mësoi shqip kinezëve dhe amerikanëve”, ndahet nga jeta studiuesi i njohur Agron Fico

Ka ndërruar jetë në mënyrë të papritur studiuesi i njohur Agron Fico, një prej dijetarëve që ia kushtoi jetën trashëgimisë folklorike shqiptare. ...

Ndarja nga jeta e akademikut Beqiraj, Akademia e Shkencave: Ishte njeriu i kërkimit dhe i pasioneve, një nga anëtarët me më shumë gjurmë në...

Ditën e sotme është ndarë nga jeta në moshën 72 vjeçare akademiku Gudar Beqiraj, i cili për pak kohë në vitin 207 ishte edhe...

‘Maksi mbeti një njeri që kërkoi drejtësinë në jetë dhe përsosmërinë në artin e vet’, Akademia e Shkencave nderon krijuesin me shpirt bashkëpunues

Akademia e Shkencave ka reaguar për ndarjen nga jeta të artistit të nderuar, Maks Velo. Largimi i tij nga kjo botë në moshën 84-vjeçare,...

Akademiku Dhimitër Haxhimihali mbush sot 79-vjeç, shkencëtari i vyer që nxorri në dritë ‘Fjalorin e Kimisë’

Akademiku Dhimitër Haxhimihali, anëtar i Akademisë së Shkencave, feston sot ditëlindjen. Haxhimihali, mbush plot 79 vjeç dhe është një nga shkencëtarët...

‘E thënë troç, janë fake news’, reagon Fuga: Deklarata e Akademive të Shkencave dhe e agjencisë të Ministrisë të Kulturës nuk plotëson kushtet e...

Akademiku Artan Fuga ka reaguar pas deklaratës së përbashkët të Akademisë të Shkencave të Kosovës, Akademisë të Shkencave të Shqipërisë dhe të Qendrës Kombëtare...

Lajmet e fundit