Tirana
clear sky
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
80 %
1kmh
1 %
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
9 °
Die
10 °
Hën
4 °
E enjte, 27 Janar, 2022

TAG

afganet

Rama njofton marrëveshjen mes universitetit të Miçiganit dhe UBT: Hynë mik afganët që strehuam në Shqipëri

Gjatë vizitës së tij në SHBA, me ftesë të Hillary Clinton në shenjë falenderimi për strehimin e shtetasve afganë, Rama ka vizituar edhe universitetin...

Sekretari Blinken letër Xhaçkës: Mirënjohje të thellë Shqipërisë, ishte vendi i parë që ofroi një “parajsë të sigurtë” për afganët

Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken, i ka dërguar një letër ministres Olta Xhaçka, dhe e falenderon këtë të fundit për gatishmërinë e vendit...

Kongresmenia amerikane takon afganët e strehuar në Shqipëri: Shqiptarët po kujdesen shumë për afganët. Hapi tjetër, largimi i tyre drejt SHBA-ve

Anëtarja e Kongresit amerikan, përfaqësuesja Elissa Slotkin, vizitoi dje Shqipërinë, kur për herë të parë takoi nga afër disa dhjetëra qytetarë afganë, të cilët...

E rëndë/ Kriza ekonomike detyron prindërit të shesin vajzën e mitur si nuse te një 55-vjeçar

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Afganistan ku një 9-vjeçare është shitur nga prindërit e saj për shkak të pamundësisë ekonomike. Sipas mediave të...

“Kemi vullnetin të marrim edhe 2000 afganë të tjerë”, Niko Peleshi bën deklaratën në tryezën e NATO-s në Bruksel

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka zbuluar temat e diskutuara gjatë takimit të ministrave të Mbrojtjes të NATO-s në Bruksel. Përmes një postimi në rrjetet...

Rama: Na ofruan para për të ndërtuar kamp për afganët por nuk pranuam; 12 gra në qeveri? Doja thjesht kabinetin më të mirë

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për televizionin gjermant “NTV” ka zbuluar se qeverisë shqiptare i janë janë ofruar para për të ndërtuar kamp...

Në sallë edhe Linda Rama, kryeministri citon Nënë Terezën kur flet për afganët: Edhe kur nuk bën dot gjëra të mëdha, bëj gjëra të...

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur ditën e sotme fjalën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ndërkohë që në sallë ishte e pranishme edhe bashkëshortja...

Liroi shtëpitë për afganët, sipërmarrësi shqiptar bën gjestin human: E vuajtëm edhe ne luftën

Një sipërmarrës nga Prishtina ka ndërmarrë një nismë humanitare duke ofruar pa pagesë për 3 familje refugjate afgane. Avni Miftari ka sqaryar arsyet që e...

Afganët në Shëngjin: Shkojmë në plazh, shohim vajza gjysmë të zhveshura, hamë dhe flemë, kjo është parajsa!

Gjatë ditëve të fundit qindra afganë kanë braktisur vendin e tyre i cili është marrë në kontrollin e talibanëve dhe kanë gjetur strehim në...

Do niseshin për në Shqipëri por u bllokuan në aeroport, Rama flet për afganët në CNN: Mendojmë se është një lojë e talebanëve, askush...

705 qytetarë afganë që do të niseshin për t’u strehuar në Shqipëri kanë mbetur të bllokuar në aeroportin ndërkombëtar Mazar-i-Sharif në Afganistanin verior. Kryeministri Edi...

Lajmet e fundit