Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Hën
14 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

“TA ÇRRËNJOSIM këtë murtajë”, politikanët bëjnë thirrjen e fortë pas sulmit terrorist: TË ZHDUKIM ISLAMO-FASHIZMIN nga FRANCA

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

039c213449e007f50986c92677d53b71

Politikanët francezë kanë reaguar njëzëri pas sulmit terrorist me tre të vdekur dhe disa të plagosur, ditën e sotme në Nisë të Francës.

Sulmi vjen vetëm pak ditë pasi një mësuesi francez të historisë iu pre koka në mes të Parisit nga një ekstremist fetar. Edhe dy prej viktimave të vrara pranë një kishe në Nisë, iu pre koka, ndërsa vetëm pak orë më pas, në një qytet tjetër një person sulmoi me thikë policinë duke thirrur “Allah Akbar”, sipas “Europa 1”.

Thirrja më e fortë është bërë nga kryebashkiaku i Nisës Christian Estrosi.

“Mjaft! Është tani koha që Franca të shfajësohet nga ligjet e paqes në mënyrë që të fshijë përfundimisht Islamo-fashizmin nga vendi ynë”, deklaroi ai.

Një tjetër politikan francez, David Lisnard tha se është koha “që vendi ta zhdukë këtë murtajë”.

“Jemi të bashkuar kundër terrorizmit islamist”, thanë anëtarët e partisë së Macron.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img