Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

Sytë nga qielli! Shiu i meteorëve “Perseid” po afron dhe do jetë më intensiv se kurrë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Këtë muaj rikthehet shiu i meteorëve dhe astronomët premtojnë se do të jetë një spektakël i vërtetë në qiellin e natës.

Shiu i meteorëve Perseid do të arrijë kulmin në datën 12 gusht, por shndërritja e meteorëve mund të vëzhgohet që sot.

albsig

spring

Sipas ekspertit të meteorëve nga Nasa, Bill Cooke, do të mund të shohim rreth 150 – 200 meteorë në orë, ndryshe nga vitet e tjera që janë regjistruar rreth 80. Sigurisht që vendi ideal për të parë nën qetësinë e natës këtë spektakël është larg dritave të qytetit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img