Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
29 %
4.6kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Superskandali / “Atelier 4” fiton të gjitha projektet qeveritare, këtë herë pa nisur konkursi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

933cc06f55b680354019ac48feb9480c

Studioja arkitekturore “Atelier 4” vazhdon të fitojë thuajse të gjitha “konkurset” nga qeveria shqiptare që nga Stadiumi “Loro Boriçi” i Shkodrës e deri te Bypass-i i Gjirokastrës dhe plani për rregullimin e Jugut.

“Atelier 4” është studio me administrator Alban Eftimiun, punonjës i Bashkisë Tiranë gjatë kohës që drejtohej nga Edi Rama.

LEXO EDHE: Plani për Jugun/ “Ministrja Gjermeni firmos për Atelie 4, studioja mori 8 milionë dollarë”, Hila denoncon aferën

Studioja e preferuar e qeverisë që ka fituar projektet miliona dollarëshe, këtë herë ka mundur të shpallet fituese e konkursit për Bypass-in në zonën historike të Gjirokastrës. Arkitekti Besnik Aliaj denoncon shpalljen e fituesit, para konkursit në këtë mënyrë:

“Hapet konkursi i qeverisë dhe del një vajzë e “sinqertë” që pasi hap konkursin, thotë rregullat e lojës me seriozitet maksimal por në fund bën një “gafë” frojdiane e shkreta … duke thënë në publik me plot gojë dhe me bindje:

E hapim konkursin me prezantimin e studios fituese Atelier 4”, një situatë që Aliaj e quan sa komike dhe revoltuese”, kjo është situata që ka revoltuar edhe studiot e tjera konkuruese të cilat ishin përgatitur për konkursin.

Ja denoncimi i këtij skandali:

“E PAPARË :

Dje ishim në konkurs në Gjirokastër: 3 studio finaliste, për bypass-in e Gjirokastrës në zonën historike …

Finalistë ishin studio: Atelier 4, Metropolis, dhe Son engineering. …

Hapet konkursi i qeverisë dhe del një vajzë e “sinqertë” që pasi hap konkursin, thotë rregullat e lojës me seriozitet maksimal por në fund bën një “gafë” frojdiane e shkreta … duke thënë në publik me plot gojë dhe me bindje:

E hapim konkursin me prezantimin e studios fituese Atelier 4 !!!!! :))))) :((((

Gajasje pa fund nga të gjithë të pranishmit! Por edhe trishtim e revoltë për këtë korrupsion pa turp dhe ditën për diell! Fituesi u shpall pa filluar akoma konkursi …

Dhe sikur mos mjaftojë kjo juria edhe pse u mundua të lante (me falni) “mu**n më shu**ë” ishte aq e pacipë dhe arrogante sa të shpallte në fund zyrtarisht dhe publikisht fitues Atelier 4 ??!!! … Tmerr! Turp! Skandal! Jam pa fjalë!

Të kuptohemi studio është në punë të vetë! Bravo i qoftë që ka kaq sukses!

Mbetet të shohim vendimin final të Ministres së MZHU, ose Kulturës, apo Drejtoreshës së AKPT/Atelier Albania … Dhe të kuptojmë këtë simpati të madhe e flagrante. Madje duhet të shohim: A do kenë aq kurajo sa të nënshkuajnë këtë kontratë”, shkruan Arkitekti Besnik Aliaj i studio Metropolis.

LEXO EDHE: Alban Eftimi dhe Atelier 4, firma që po bën “Loro Boriçin”. I preferuari i Ramës merr projektet kryesore

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img