Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
0kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Super tajfuni Noru godet Filipinet, era deri në 240 km/h

spot_img

Lajme të ngjashëm

Evakuime masive janë kryer në disa zona të Filipineve, ndërsa banorët po bëjnë përgatitjet e fundit për t’i bërë ballë super tajfunit Noru.

Ekspertët e meteorologjisë parashikojnë përmbytje, rrëshqithe dherash, përfshi edhe kryeqytetin Manila. Tajfuni i rrezikshëm i kategorisë 5 (nga 5), ka prekur tashmë brigjet e ishujve me rreshje të shumta dhe erë 90 kilometra në orë, që mund të arrijë deri në 240 kilometra në orë, gjatë orëve në vijim.

Dallgë të larta dhe ndërtesa të shembura pjesërisht, dallohen nga pamjet e shpërndara në rrjetet sociale. Qytetarët e sensibilizuar kanë bërë thirrje edhe për mosbraktisjen e kafshëve shtëpiake, më të pambrojturat në këtë situatë.

Më shumë
spot_img
spot_img