Sulmoi George Soros, ja çfarë shkruan gjiganti amerikan FOX NEWS për Ilir Metën

Publikuar tek: bota, më 19:35 02-07-2019 Sulmoi George Soros, ja çfarë shkruan gjiganti amerikan FOX NEWS për Ilir Metën

Deklaratat e forta të presidentit Ilir Meta, veçanërisht ato drejtuar miliarderit amerikan George Soros dhe figurave të tjera ndërkombëtare kanë bërë xhirron e mediave në mbarë botën.

Gjiganti amerikan Fox News i bën jehonë deklaratave të Metës, duke e cituar të thotë se në Shqipëri “dështoi plani për kapjen e plotë të shtetit”, nga qarqet e majta.

“Presidenti shqiptar Ilir Meta denoncoi këtë të martë zgjedhjet vendore të së dielës si “farsë”, duke akuzuar miliarderin majtist George Soros si të përfshirë në konspiracion”, shkruan Fox News.

“Ilir Meta tha se Soros, diçka e një fantazëm e keqe në mesin e qarqeve të krahut të djathtë, ishte përgjegjës për "një komplot që synonte kapjen tërësisht të shtetit", sipas Balkan Insight. Ai nuk ofroi dëshmi për të mbështetur pretendimet e tij”, shkruan më tej media amerikane.

"Kam disa fjalë për miliarderin e nderuar George Soros. Unë nuk i kushtova vëmendje [Kryeministrit hungarez] Viktor Orban në janar të vitit 2000, kur flisja me dashuri për Xhorxh Sorosin sepse të themi të vërtetën, na ndihmoi kur ishim në opozitë dhe [Orbani] më tha: Ki kujdes sepse ai nuk është aq demokratik dhe shpesh bën konspiracion kundër demokracisë ", citon Fox News presidentin Ilir Meta.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përshkallëzimi i tensioneve SHBA - Iran, Izraeli përgatit ushtrinë në rast sulmi
Përshkallëzim i tensioneve SHBA-Iran, Izraeli nis përgatitjet »
Article Logic
Execution time: 0.010030031204224
array(1) { ["section"]=> string(85) "sulmoi-george-soros-ja-cfare-shkruan-gjiganti-amerikan-fox-news-per-ilir-meten-170898" }