Sulmohen zyrat e ministrive në Bejrut dhe hidhet gaz lotsjellës, varet në shesh manekini i Hezbollahut

Publikuar tek: bota, më 23:29 08-08-2020 Sulmohen zyrat e ministrive në Bejrut dhe hidhet gaz lotsjellës, varet në shesh manekini i Hezbollahut Protesta në Bejrut

Të paktën 5 mijë njerëz kanë dalë në rrugët e Bejrutit për të protestuar kundër qeverisë.

Ka pasur përplasje mes policisë dhe protestuesve, teksa këta të fundit janë dashur të përballen dhe me gazin lotsjellës. Raportohet për disa të plagosur gjithashtu.

xham.jpg

Sipas Al Jazeera, ka humbur jetën edhe një polic. Protestuesit sulmuan selinë e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Ministrisë së Ekonomisë.

varje.jpg

Përplasje pati dhe mes protestuesve dhe ndjekësve të Hezbollahut. Kryeministri libanez deklaroi ose zgjidhje për krizën ose votime.

Si ç'shihet dhe në foto, protestuesit kanë varur në shesh manekinin e liderit libanez të Hezbollahut, Hasan Nasrallah, nga një skelë druri e rreme në sheshin e Dëshmorëve.

varje.jpeg

Nga ana tjetër, pasuesit e Hezbollahut tentuan një sulm në sheshin e Dëshmorëve, në qendër të Beirut. Ushtria libaneze ka ndërhyrë dhe për momentin ka ndaluar sulmin e ndjekësve të Hezbollahut.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.016861915588379
array(1) { ["section"]=> string(108) "sulmohen-zyrat-e-ministrive-ne-bejrut-dhe-hidhet-gaz-lotsjelles-varet-ne-shesh-manekini-i-hezbollahut-216534" }